Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Objawy choroby alkoholowej - Radomsko24.pl

Objawy choroby alkoholowej

Objawy choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa dotyka coraz więcej osób zarówno mężczyzn jak i kobiet. Kampanie reklamowe spowodowały, że alkohol zwłaszcza piwo stało się elementem kultury młodzieżowej, dlatego coraz więcej młodych ludzi nadużywa tego trunku, traktując go jak niegroźny napój. Lansowanie hasła zmiany modelu picia wysokoprocentowych alkoholi na niskoprocentowe napoje spowodowało, że wcale on się nie zmienił, natomiast przybyła cała grupa osób spożywających piwo i nalewki. Dla rozwinięcia się choroby alkoholowej nie ma znaczenia ilość procentów w trunku.

Co to jest choroba alkoholowa?

Choroba alkoholowa jest okresowym piciem alkoholu w celu poprawy nastroju, a także uniknięcia złego samopoczucia jako konsekwencji jego odstawienia. Wobec tego jej istotą jest uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uzależnienie psychiczne polega na pojawiającej się nieustannie potrzebie spożywania różnych trunków dla poprawy samopoczucia, a uzależnienie fizyczne związane jest ze wzrostem tolerancji na alkohol. Choroba ta jest przyczyną wielu innych zarówno tych somatycznych, jak i psychicznych. Poza tym nieleczona może prowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Warto uświadomić sobie również to, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, przebiegającą często z nawrotami, a jej konsekwencje nie dotyczą tylko osoby uzależnionej, ale także najbliższych jej osób.

Dlaczego alkoholizm uznawany jest za chorobę?

Przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu jest chorobą, która zazwyczaj trwa latami. Po jego wypiciu najpierw poprawia się samopoczucie, pojawia się odprężenie, osoba staje się niezwykle towarzyska, ale z czasem wypełnia on całe jej życie. Próby odstawienia alkoholu kończą się niepowodzeniem i pojawieniem się alkoholowego zespołu abstynenckiego. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, gdyż zauważenie momentu, kiedy przekracza się kontrolowane spożywanie alkoholu, jest trudne.

Jakie są objawy choroby alkoholowej?

Objawy alkoholizmu w pierwszym okresie choroby są trudne do rozpoznania dla postronnych z powodu ukrywania przez osoby uzależnione swojego nałogu. Symptomy choroby są widoczne dopiero w zaawansowanym jej stadium. Objawy alkoholizmu są łatwe do rozpoznania dla specjalistów takich jak psycholog, psychoterapeuta uzależnień i psychiatra. Są nimi:

  • Zespół abstynencyjny, który pojawia się po odstawieniu alkoholu lub znacznym ograniczeniu jego spożycia. Występują wtedy skoki ciśnienia, zaburzenie rytmu serca, drżenie rąk i całego ciała, zlewne poty, nudności, wymioty, lęki, nadwrażliwość na dźwięki, uczucie nieustannego napięcia. Mogą pojawić się również halucynacje, majaczenia, napady drgawkowe, odwodnienie.
  • Głód alkoholowy objawiający się silną potrzebą, czy wręcz przymusem picia z powodu odczuwania ogromnego dyskomfortu.
  • Zwiększona tolerancja na alkohol, która powoduje, że osoba uzależniona musi spożywać coraz większe jego dawki w celu wywołania takiego samego efektu. Zwykle osoby będące pod wpływem alkoholu nie sprawiają wrażenia pijanych, gdyż jest to patologiczna tolerancja na substancję psychoaktywną.
  • Upośledzenie kontroli nie tylko nad rozpoczęciem picia i jego zakończeniem, ale również nad ilością spożywanego alkoholu.
  • Koncentrowanie całego życia na spożywaniu alkoholu. Osoba uzależniona swoje działanie kieruje na zdobycie alkoholu i jego spożywanie, jednocześnie zaniedbując wszystkie pozostałe sfery życia takie jak praca, rodzina, relacje z przyjaciółmi, hobby.
  • Picie pomimo świadomości szkodliwego działania alkoholu na zdrowie osoby uzależnionej. Konsekwencje zdrowotne nadużywania substancji psychoaktywnej nie powodują rezygnacji z picia.
  • Stany depresyjne, które są niezwykle często nie tylko objawem alkoholizmu, ale jego przyczyną. Pomimo początkowej poprawy nastroju z czasem staje się on elementem pogłębiającym depresję, gdyż nadużywanie trunków powoduje jego obniżenie. Alkoholizm może prowadzić do prób samobójczych.
  • Otępienie alkoholowe pojawia się w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej z powodu alkoholowego zaniku mózgu. Dochodzi wtedy do otępienia zdolności intelektualnych, zaburzenia pamięci, pojawiają się trudności z koncentracją uwagi i krytyczną oceną.
  • Paranoja alkoholowa degraduje relacje z innymi, szczególnie członkami rodziny. Osoba uzależniona od alkoholu staje się chorobliwie zazdrosna, dąży do sprawowania nieustannej kontroli nad osobami bliskimi, przeżywa wahania nastroju.
  • Zespół Korsakowa polega na zupełnej dezorientacji osoby uzależnionej, która nie potrafi wskazać miejsca przebywania, dnia tygodnia, daty, godziny. Luki w pamięci zapełnia wymyślonymi przez siebie konfabulacjami. Wraz z zespołem Korsakowa występuje wyniszczenie organizmu, osłabienie i niedożywienie, które może doprowadzić do śmierci.
  • Zmiany w wyglądzie. Skóra alkoholika jest szara, oczy podkrążone, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Twarz jest opuchnięta z powodu wypływającej limfy z powiększonych przez alkohol naczyń krwionośnych. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia. Alkoholicy tracą na wadze, gdyż organizm traci możliwość syntezy białek.

Udzielenie pomocy alkoholikowi przez otoczenie jest koniecznością, gdyż sam chory nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, któremu zazwyczaj zaprzecza. Odwyk alkoholowy jest tym, co może osobie uzależnionej uratować życie. Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak wygląda odwyk alkoholowy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE