Obchody 100-lecia działalności PCK w Radomsku: wspólne świętowanie w Miejskim Domu Kultury w Radomsku

Obchody 100-lecia działalności PCK w Radomsku: wspólne świętowanie w Miejskim Domu Kultury w Radomsku Fot. Piotr Starczyk

Z okazji 100-lecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Radomszczańskiej, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyły się uroczystości, które zgromadziły przedstawicieli lokalnych władz, organizacji oraz mieszkańców.

Polski Czerwony Krzyż funkcjonuje od 100 lat.

- Od 100 lat podobne zawody wykonujemy, ponieważ początki to była pomoc ludizom najuboższym, ludziom, którzy byli pokrzywdzeni przez klęski żywiołowe. W okresie wojennym była to pomoc rannym żołnierzo. Po 2 Wojnie Światowej była to pomoc chorym, wysiedlonym, przesiedlonym,poszukiwano ludzi zaginionych, funkcjonowało biuro poszukiwan osób zaginionych Polskiego Czerwonego Krzyża. Później zaczęto zajmować sie szerzeniem higieny, glównie szkoleń sanitarnych. Dzisiaj kontynujemy te zadania. Włączamy w to promocję zdrowia, pomoc socjalna cały czas funkcjonuje, promujemy wolontariat, promujemy honorowe krwiodawstwo, bo krew to najwazniejszy lek życia - mówi Urszula Pokora, pełniąca obowiązki prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomsku.

Polski Czerwony Krzyż włącza się także w wiele inych działań. Pomoc prowadzona jest przez cały rok.

- Nasze zadania realizujemy też od potrzeb, jakie wynikają z danej sytuacji. To była pomoc Ukrainie 2 lata temu, czy w tegoroczną powódź aktywnie się włączyliśmy. Przez cały rok prowadzimy punkt charytatywny wydawania odzieży, raz w miesiący wydajemy potrzebne produkty spożywcze. Z okazji świąt wydajemy paczki świąteczne. Po pandemii organizujemy spotkania wigilijne, wielkanocne dla naszych podopiecznych. Nowością jest Centrum Integracji Polskiego Czerwonego Krzyża, która stara się pomagać przebywającym na terenie naszego miasta i powiatu obywatelom pochodzenia ukraińskiego. Jest to głównie pomoc psychologiczna - dodaje Urszula Pokora.

W Radomsku otwarto trzecie Centrum Integracji. Podejmowane są także również inne aktywne działania.

- Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomsku działa od 100 lat. Polski Czerwony Krzyż 5 lat temu obchodził jubileusz 100-lecia, ale cieszymy się, że zaraz po 5 latach od rozpoczęcia działalności na terenie Radomska, jak i całego Powiatu, rozpoczął swoją działalność nasz oddzial, który od wielu lat bardzo pręźnie działa. Jest w czołówce oddziałów rejonowych Polskiego Czerwonego Krzyża w naszym województwie. To właśnie w Radomsku otwarto trzecie Centrum Integracji, są promowane idee honorowego krwiodawstwa, promowane idee wolontariatu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wszystkim osobom, które wspieraja oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomsku za codzienne wsparcie. Bardzo dziękujemy - mówi Michał Siemiński, pełniący obowiązki Dyrektora Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK.

Dzięki temu, iż w Radomsku funkcjonuje Polski Czerwony Krzyż, ta pomoc dociera do wszystkich, którzy tego potrzebują.

- Bez oddzialów Polskiego Czerwonego Krzyża nie moglibyśmy dotrzeć do osób, które tego najbardziej potrzebują naszego wsparcia, potrzebują edukacji w zakresie prozdrowotnych, pierwszej pomocy. Dzięki temu, iż oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża funkcjonuje na terenie Radomska i powiatu, możemy z tą wiedzą, promocją docierać do tych, którzy najbardziej tego potrzebują - dodaje Michał Siemiński.

Uczniowie chętnie angażują się w oddawanie krwi. Tak jest w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Radomsku.

- W naszej szkole w przypadku krwiodawstwa jest wciąż na wysokim poziomie. To 2. miejsce w województwie za najlepszą promocję honorowego krwiodawstwa bardzo nas cieszy i napawa optymizmem. Daje to poczucie, że rzeczy, ktore robimy mają sens, czynimy coś dobrego. Klaniam się nisko redakcjom i portalom radomszczanskim za to, że promują krwiodawstwo i wspólnie robimy coś ważnego. Ta krew jest coraz bardziej potrzebna. Tej krwi jest coraz mniej, coraz mniej młodzieży oddaje krew nie z powodów dysklyfikacji, ale ze względu na zły stan zdrowia, tatuaże, które młodzież coraz częściej robi. Dlatego ta wspólna mobilizacja jest wartością dodaną i ma przynieść wymierny skutek, bo nigdy nie wiadomo, kto tej krwi będzie potrzebować - mówi Renata Koniarska, pedagog z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku.

Sama organizacja krwiodastwa wyamaga dokładnego przygotowania.

- Organizacja krwiodawstwa, to dość duże wyzwanie. Trzeba zebrać odpowiednią liczbę osób chętnych. Te osoby muszą się odpowiednio przygotować, muszą być zdrowe, dlatego to wczesne informowanie jest istotne. Kiedy lista już jest przygotowana, kontaktujemy się z Łodzią. Transport, lekarz wraz całą ekipą przyjeżdża do nas z Łodzi. Punkt w Radomsku jest zamknięty, więc jest to duże przedsięwzięcie - dodaje Renata Koniarska.

Podczas obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomsku, obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Radomska, Starostwa Powiatowego w Radomsku, a także lokalnych szkół oraz organizacji.

W uroczystościach wzięły również udział osoby, które przez lata angażowały się w działalność PCK, niosąc pomoc potrzebującym oraz wspierając inicjatywy związane z szerzeniem idei humanitaryzmu.

Więcej o:
radomsko miejski dom kultury w radomsku pck radomsko uroczystość obchody jubileusz 100-lecie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE