O czym należy pamiętać, kupując mieszkanie od dewelopera?

O czym należy pamiętać, kupując mieszkanie od dewelopera? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kupno mieszkania na rynku deweloperskim może wydawać się bezpiecznym rozwiązaniem, które nie jest obarczone takim ryzykiem, jak nabywanie nieruchomości na rynku wtórnym. Niemniej kupując mieszkanie również warto pochylić się nad takimi kwestiami jak prawo własności oraz inne kwestie, które dobrze wiedzieć przy podpisaniu umowy.

Już na etapie umowy deweloperskiej mogą pojawić się nieścisłości związane z płatnościami czy kwestiami własnościowymi. Dlatego też nie należy wychodzić z błędnego założenia, że kupno mieszkania od dewelopera w formie aktu notarialnego zwolnione jest od wszelkiego rodzaju nieporozumień. Eksperci z firmy Pewny Lokal pomagają wyjaśnić nieścisłości, przez które może ucierpieć nabywca.

Zakup mieszkania - ile naprawdę kosztuje?

Niekiedy jeszcze na etapie umowy przedwstępnej niektórzy kupujący nie zdają sobie sprawy z kosztów, jakie będą musieli ponieść, zanim wprowadzą się do nowego lokalu. Od momentu kupna mieszkania pojawia się szereg czasochłonnych i drogich etapów, począwszy od kredytu hipotecznego.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym być może wiąże się z wyższym kosztem początkowym, jednak w momencie poniesienia wydatku na opłaty notarialne przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, przeniesieniu prawa własności nieruchomości zazwyczaj możliwa jest przeprowadzka i ewentualne rozpoczęcie remontów . W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim trzeba zacząć od poważnych prac.

Koszt wykończenia mieszkania w ciągu ostatniego roku znacząco wzrósł i jeżeli nabywca chce mieć wysoki standard wykończenia mieszkania kupionego na rynku pierwotnym, musi przygotować większe środki niż zakładał. Materiały to jeden aspekt, ale podrożał również koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie kredyt hipoteczny to za mało na wykończenie mieszkania.

Czego wystrzegać się przy kupnie z rynku pierwotnego?

Niestety w dzisiejszych czasach nabywca musi być wyjątkowo czujny. Nie wystarczy tylko biuro nieruchomości, które załatwi formalności. Warto wiedzieć chociażby o sytuacji finansowej dewelopera. Jeśli ten ma kłopoty w biznesie, może np. chcieć oszczędzić na kolejnym projekcie, instalując tańsze, a zatem często gorsze materiały. Dobrze sprawdzić również stan prawny nieruchomości.

Można to zrobić online, gdzie każdy ma dostęp do księgi wieczystej. Warto dopytać dewelopera o tzw. partycypowanie w kosztach utrzymania części wspólnych nieruchomości, a także dążyć do jak najszybszego ustanowienia odrębnej własności lokalu. Warto też mieć przy sobie wzór umowy deweloperskiej i porównać go do dokumentu, który proponuje deweloper.

Dobrze też, jeśli pieniądze na poczet mieszkania trafiają na rachunek powierniczy, a nie bezpośrednio na konto dewelopera. Istotną i częstą praktyką jest też odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie. Warto odwiedzić stronę firmy Pewny Lokal i sprawdzić, jakie prawa przysługują nabywcy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE