Niedoczynność tarczycy – czym jest i jak ją leczyć?

Niedoczynność tarczycy – czym jest i jak ją leczyć? Fot. https://unsplash.com/license

Niedoczynność tarczycy jest stanem niedoboru hormonów tarczycy, co powoduje między innymi spowolnienie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych, a częstość zachorowań na niedoczynność tarczycy wzrasta wraz z wiekiem. Jak objawia się niedoczynność tarczycy? Jakie są metody jej leczenia?

Co to jest tarczyca?

Tarczyca jest niewielkim, motylkowatym gruczołem, który znajduje się u podstawy szyi i należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o regulację metabolizmu, funkcjonowanie różnych tkanek oraz utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała. Jeśli tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów – trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), dochodzi do różnych zaburzeń.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Wśród najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy warto wymienić:

Chorobę Hashimoto

Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Polega na tym, że układ odpornościowy samodzielnie atakuje i niszczy komórki tarczycy, co prowadzi do powolnego, stopniowego zaniku gruczołu. Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych.

Chirurgiczne usunięcie tarczycy

U niektórych osób przeprowadza się operację chirurgicznego usunięcia tarczycy. Przyczyny mogą być różne – czasem wynika to z obecności guzków, wola lub chorowania na raka tarczycy. Usunięcie gruczołu prowadzi do dożywotniej niedoczynności tarczycy, który to stan musi być regulowany hormonami.

Stan po leczeniu jodem promieniotwórczym

Leczenie jodem promieniotwórczym jest często stosowaną terapią przy nadczynności tarczycy. Może ona jednak prowadzić do uszkodzenia gruczołu oraz do niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Jakie objawy niedoczynności tarczycy powinny Cię zaniepokoić? Mogą one obejmować:

 

  • ciągłe uczucie zimna;
  • nieustanne zmęczenie;
  • zaburzenia depresyjne;
  • przyrost masy ciała;
  • niskie ciśnienie tętnicze;
  • przewlekłe zaparcia lub rzadsze oddawanie stolca;
  • zaburzenia pamięci;
  • sucha i łuszcząca się skóra.

 

Objawy te mogą występować w różnym stopniu – zdarza się, że są bardzo nasilone, ale mogą też być łagodne. Niektórzy chorzy w ogóle nie obserwują u siebie objawów niedoczynności tarczycy, jednak mimo wszystko choroba postępuje. Skutkami nieleczonej niedoczynności tarczycy mogą być choroby serca, niepłodność, czy nawet zapadnięcie w śpiączkę.

Niedoczynność tarczycy – badania i diagnostyka

Jeśli zaobserwujesz u siebie wymienione objawy, koniecznie udaj się do lekarza. W celu zdiagnozowania niedoczynności tarczycy należy wykonać badanie TSH – może Cię na nie skierować nawet lekarz rodzinny. TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jeśli u danej osoby występuje niedoczynność tarczycy, poziom TSH jest zwykle podwyższony. W takim przypadku należy dodatkowo wykonać pomiar stężenia tyroksyny (FT4) Obniżony poziom FT4 przy jednoczesnym podwyższonym TSH potwierdza diagnozę niedoczynności tarczycy. W przypadku podejrzewania wtórnej niedoczynności, spowodowanego zaburzeniami przysadki mózgowej, poziom TSH może być prawidłowy – wówczas różnice dotyczą wyłącznie stężenia tyroksyny.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczeniem niedoczynności tarczycy zajmuje się zwykle endokrynolog. Polega ono na doustnym przyjmowaniu syntetycznej lewotyroksyny, która ma dokładnie takie samo działanie jak hormon produkowany przez tarczycę. W większości przypadków leczenie jest dożywotnie, natomiast dzięki odpowiedniemu doborowi dawki preparatów można znormalizować poziom TSH i powrócić do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny regularnie kontrolować poziom TSH – w zależności od zaleceń lekarza zwykle takie kontrole wykonuje się co 6 lub co 12 miesięcy.

 

Jeśli zauważysz u siebie objawy niedoczynności tarczycy albo choroba ta została u Ciebie stwierdzona, zgłoś się do endokrynologa w Łodzi – Salve to miejsce, gdzie pracujący specjaliści kompleksowo podchodzą do diagnostyki oraz leczenia endokrynologicznego.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE