Nadciągają potężne burze i ulewy. Służby w najwyższej gotowości

Nadciągają potężne burze i ulewy. Służby w najwyższej gotowości Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Ze względu na ostrzeżenia i alerty RCB o możliwych burzach z gradem (21/22 czerwca) zwołano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wszelkie służby na terenie powiatu radomszczańskiego są gotowe do działania. Strażacy z Radomska zwiększyli stan osobowy jednostki ratowniczo-gaśniczej i stanowiska kierowania.

- Wzmocniony został stan osobowy JRG oraz stanowisko Kierowania KP PSP Radomsko odpowiedzialne za dysponowanie wszystkich sił zarówno PSP jak i OSP na terenie powiatu. Powiadomiliśmy też jednostki OSP o prognozach. Sprawdziliśmy też sprzęt używany podczas tego typu zdarzeń: agregaty prądotwórcze, pompy do wody zanieczyszczonej, pilarki. Sprawdziliśmy zasoby powiatowego międzygminnego magazynu kryzysowego, który znajduje się na terenie naszej komendy – mówi st. kpt Marek Jeziorski ze straży w Radomsku.

- Dodatkowo sprawdziliśmy łączność, którą posiadamy oraz dyspozycyjność pozostałych osób na dyżurach i czekamy. Na bieżąco śledzimy sytuację korzystamy z IMGW i aplikacji Windy. Ostrzeżenia są najwyższe - 3 stopnia o burzach od godz. 19.00. Prognozowane zjawiska będą w nocy od ok. 2.00 do 4.00. Wtedy będzie największa intensywność - dodaje.

O zagrożeniu poinformowani zostali gminni komendanci Ochotniczych Straży Pożarnych, oni też mają przejść w stan gotowości.

Komenda Powiatowa Policji w Radomsku także monitoruje sytuację, w razie potrzeby zwiększy liczbę funkcjonariuszy, którzy mogą zabezpieczać miejsca zdarzenia.

Szpital Powiatowy w Radomsku na wypadek przerw w dostawie prądu ma przygotowane agregaty prądotwórcze zasilające najbardziej newralgiczne urządzenia szpitalne.

Władze wszystkich miast i gmin z terenu powiatu zostały poinformowane o możliwym wystąpieniu zagrożenia oraz zobowiązane do bieżącego monitorowania sytuacji.

Jesteś w domu?

- Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte.
- Odłącz urządzenia elektryczne od prądu.
- Ważne jest również, aby unikać korzystania z telefonów stacjonarnych oraz urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej. Zabezpiecz wszelkie luźne przedmioty na zewnątrz domu.

Jesteś na zewnątrz?

- Staraj się jak najszybciej znaleźć schronienie.
- Unikaj otwartych przestrzeni, wysokich drzew oraz metalowych konstrukcji.
- Nie schodź do nisko położonych terenów, ponieważ mogą one szybko ulec zalaniu.

W przypadku jazdy samochodem, zatrzymaj się na poboczu z dala od drzew i słupów energetycznych, ale nie wychodź z pojazdu.

Więcej o:
burze ulewa nawłnica straż policja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE