Na test na koronowirusa nie do każdej apteki

Na test na koronowirusa nie do każdej apteki

Założenie Ministerstwa Zdrowia wygadało się proste. Wprowadzona regulacja umożliwia od czwartku 27 stycznia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych. Tak jednak się nie stanie w wszystkich aptekach.

Rozporządzenie wskazało podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby opieki farmaceutycznej, którą ten będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki. Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19 powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

I z tym jest największy problem. W rozmowie z portalem Radomsko24.pl jedna z właścicielek apteki, podkreśla że największym wyzwaniem jest wyznaczenie osobnego pomieszczenia w aptece.

Nie mam warunków lokalowych do robienia takich testów. Podobnie zresztą jak 90% aptek. Problemem dla nas jest wydzielenie osobnego pomieszczenia w aptece – mówi.

Na Twitterze, minister Adam Niedzielski poinformował, że do programu zgłosiły się na początek 64 apteki w Polsce. Prezentuje też mapę aptek, które wykonują takie testy. Próżno (do chwili pisania tego artykułu), szukać tam apteki z Radomska. Jedynym miejscem w naszym mieście gdzie można wykonać test, jest punkt przy szpitalu na ul. Jagiellońskiej 36.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko powiat radomszczański zakażenia radomsko koronawirus województwo łódzkie apteka test koronoawirus
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE