Na czym polega koszerność? Gdzie zaopatrzyć się w koszerne produkty?

Na czym polega koszerność? Gdzie zaopatrzyć się w koszerne produkty?

Koszerność to zbiór reguł obowiązujących w judaizmie, które odwołują się do jedzenia. Zasady te mówią, co religijny Żyd może jeść, a czego mu nie wolno, a także w jaki sposób przygotowywać i podawać żywność. Jakie są wymagania koszerności i gdzie kupować koszerne jedzenie?

Jakie produkty są koszerne, a które nie?

Według Tory człowiek powinien żywić się jedynie warzywami i owocami, jednak kaszrut (czyli zbiór zasad koszerności) nie jest aż tak restrykcyjny i dopuszcza jedzenie pewnych gatunków mięsa czy produktów zwierzęcego pochodzenia. Niedozwolone jest spożywanie mięsa ptaków drapieżnych oraz takich, które nie stanowią naturalnego pokarmu człowieka. Nie można również jeść mięsa pochodzącego od zwierząt, które nie mają rozdzielonego kopyta i nie są przeżuwaczami. Nie są koszerne skorupiaki, mięczaki ani ryby, które nie mają łatwej do usunięcia łuski. Zakazane jest spożywanie mięsa zawierającego krew i żyły, nerwu kulszowego oraz tłuszczu wokół niego, a także substancji wytwarzanych przez zwierzęta niekoszerne.

Koszerne jedzenie dzieli się na trzy grupy:

  • mięsne, np. mięso krowy, owcy, kozy, sarny, kury, kaczki, gęsi;
  • mleczne, np. mleko, masło, ser;
  • neutralne (parwe), np. ryby, jajka, ziarna, makarony, ryż, kasze, niektóre gatunki chleba, warzywa, owoce, soki, niektóre ciasta i słodycze (np. babeczki z czekolady BETT’R).

Jakie produkty można ze sobą łączyć, a których nie wolno?

Jedną z najważniejszych zasad koszerności jest niełączenie produktów mięsnych i mlecznych. Zasada ta ma znaczenie zarówno przy produkcji artykułów żywnościowych, jak i przygotowywaniu czy spożywaniu posiłków. Oznacza to, że w kuchni należy mieć osobne zestawy garnków, sztućców i naczyń, a ponadto należy myć je i przechowywać oddzielnie (potrzebne są zatem oddzielne ścierki, gąbki, suszarki, szafki). Mięsa i produktów mlecznych nie wolno łączyć w jednym posiłku. Po zjedzeniu mięsa trzeba odczekać od 3 do 6 godzin, żeby zjeść produkt mleczny, zaś w odwrotnej sytuacji wystarczy odczekać 1 godzinę. Produkty neutralne (czyli np. makaron kukurydziany SAMMILS) można łączyć zarówno z produktami mlecznymi, jak i mięsnymi, przy czym po połączeniu tracą swój neutralny charakter.

Koszerna żywność od sprawdzonego producenta

Z uwagi na restrykcyjne wymogi kaszrutu ważne jest, aby kupować koszerne jedzenie wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Może się bowiem zdarzyć, że mięso koszernego zwierzęcia będzie w rzeczywistości trefne (czyli niekoszerne), ponieważ zwierzę nie zostało uśmiercone zgodnie z zasadami. Mięso nie może bowiem pochodzić od zwierzęcia padłego, torturowanego, rannego czy zabitego w sposób niezgodny z ubojem rytualnym (zwierzę musi być zabite przez pobożnego i wykształconego szocheta).

Inne reguły koszerności:

  • jajka stają się niekoszerne, jeśli zawierają ślady krwi;
  • owoce, warzywa i ziarna nie mogą być zarobaczone;
  • soki powinny być w 100% naturalne, lecz dopuszcza się środki pomocnicze stosowane przy klarowaniu i filtracji (koszerny jest np. sok z czerwonych grejpfrutów JAFFA GOLD);
  • owoce muszą pochodzić z drzew, które mają co najmniej 3 lata;
  • produkty z winogron (wino, sok, rodzynki) muszą być wyprodukowane przy obecności Żyda, który czuwa nad całym procesem produkcji;
  • miód (za wyjątkiem miodu spadziowego) jest koszerny, choć pszczoła uznawana jest za niekoszerną.

Gdzie kupować koszerne jedzenie?

W dawnych czasach wiele produktów wytwarzano samodzielnie, dzięki czemu koszerność żywności i napojów nie budziła wątpliwości. Dzisiaj większość produktów trzeba kupować w sklepie i nie ma żadnej pewności, że jedzenie zostało wyprodukowane zgodnie z zasadami kaszrutu. Dlatego należy robić zakupy w sklepach, które posiadają w swoim asortymencie produkty z certyfikatem koszerności – takich jak np. batom.pl. Produkty koszerne dostępne w Polsce można znaleźć na liście stworzonej pod nadzorem Naczelnego Rabina Polski. Większość z nich pochodzi od konkretnego producenta (np. soki JAFFA, makarony SAMMILLS), jednak w przypadku niektórych produktów (jak np. masło migdałowe czy miód wielokwiatowy) marka nie ma znaczenia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE