Na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika ciśnieniowego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika ciśnieniowego?

W wielu gałęziach przemysłu istnieje zapotrzebowanie na przechowywanie sprężonego powietrza, gazu, bądź cieczy pod ciśnieniem. Wykorzystywane są do tego celu przede wszystkim konstrukcje zwane zbiornikami ciśnieniowymi. Przy wyborze takiego obiektu należy koniecznie wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych parametrów technicznych, gdyż w przeciwnym razie wzrasta ryzyko jego rozszczelnienia lub nawet wybuchu.

Solidny materiał i odpowiedni kształt to absolutna podstawa

W większości zastosowań idealnie sprawdzają się zbiorniki ciśnieniowe wykonane ze stali nierdzewnej, ewentualnie stali węglowej pokrytej warstwą dedykowanego preparatu antykorozyjnego.

Oba wymienione materiały są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i szkodliwe działanie wilgoci czy zmiennych temperatur. Alternatywę stanowią modele z tworzyw kompozytowych, w tym zwłaszcza włókien węglowych wzbogaconych o polimery.

Wyróżniają się one ponadprzeciętną lekkością, ale są wyjątkowo trudne w produkcji. Drugi kluczowy parametr to kształt zbiornika ciśnieniowego. Na rynku znajdziemy konstrukcje cylindryczne, stożkowe oraz owalne.

Największą popularnością cieszą się te pierwsze, ponieważ posiadają zazwyczaj sporą pojemność, gwarantują optymalną wydajność danego systemu i nie sprawiają większych kłopotów w procesie montażu. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma tutaj przeznaczenie konstrukcji.

Pożądane ułożenie, objętość i kubatura

Kupując zbiornik ciśnieniowy, warto z pewnością zainteresować się jego ułożeniem. Modele poziome świetnie pasują do rozległych pomieszczeń, natomiast pionowe do wnętrz wysokich, ale o mocno ograniczonej powierzchni.

Nie obejdzie się również bez zwrócenia uwagi na objętość, która może wynosić od 0,02 m3 do nawet 30 m3. Decyduje ona w ogromnej mierze o bezpieczeństwie użytkowania zbiornika, dlatego trzeba precyzyjnie wyliczyć wymaganą wartość - koniecznie z uwzględnieniem wydajności sprężarki, ciśnienia atmosferycznego, liczby zastosowanych przyłączeń oraz różnicy ciśnienia pomiędzy tzw. dociążeniem a biegiem jałowym.

Liczy się ponadto kubatura, czyli dokładne wymiary zewnętrzne obudowy (wysokość, średnica). Wynika to z faktu, że dwa zbiorniki o identycznej pojemności mogą znacznie się od siebie różnić gabarytowo. Postawienie na niewłaściwą wersję utrudni dopasowanie do przestrzeni.

Pamiętajmy o komponentach odpowiadających za bezpieczeństwo

Na koniec zaleca się jeszcze zweryfikowanie, czy dany zbiornik ciśnieniowy jest wyposażony w określone rozwiązania wspierające poziom bezpieczeństwa. Chodzi w szczególności o specjalny zawór, który ma za zadanie samoczynnie otworzyć konstrukcję w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia (powyżej dopuszczalnego pułapu). Dzięki temu zostaje wyeliminowane poważne zagrożenie w postaci wybuchu. Kolejny pożądany komponent to manometr - nowoczesny przyrząd przeznaczony stricte do ścisłego monitorowania ciśnienia.

Znajduje się przeważnie z boku lub na wierzchniej części obudowy (oczywiście w zależności od położenia zbiornika). Nie powinno również zabraknąć spustu kondensatu. To nic innego jak urządzenie służące do ręcznego uwalniania czynnika roboczego z systemu.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE