MOF powołany do życia. Samorządy - w tym Radomsko, będą walczyć o unijne środki

MOF powołany do życia. Samorządy - w tym Radomsko, będą walczyć o unijne środki Fot. UM Piotrków Tryb./ UM Radomsko

We wtorek, 11 stycznia 2022 r. formalnie powołano do życia Miejski Obszar Funkcjonalny Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Radomsko. Porozumienie, które objęło łącznie 25 samorządów, ma na celu wspólną realizację inwestycji w oparciu o pozyskane pieniądze z Unii Europejskiej.

Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Radomsko to obszar obejmujący 25 gmin (8 jednostek z powiatu piotrkowskiego oraz miasto Piotrków Trybunalski, 9 z powiatu radomszczańskiego i 7 z powiatu bełchatowskiego), który będzie miał uprzywilejowaną pozycję w walce o pieniądze unijne w trybie pozakonkursowym.

- Przypomnę, że początkowo MOF-u obejmującego nasze samorządy w ogóle nie było. Walczyliśmy o to i ostatecznie został zaakceptowany. Dlatego formalizujemy naszą działalność, aby maksymalnie wykorzystać szasnę pozyskania środków unijnych - mówił podczas spotkania prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak i zaznaczył, że kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie strategii rozwoju MOF-u do 2027 roku.

- W Miejskim Obszarze Funkcjonalnym widzimy dużą szansę dla rozwoju Radomska. Dzięki temu zacieśni się współpraca z bliskimi nam gminami, Bełchatowem i Piotrkowem Trybunalskim. Będziemy mogli realizować usługi społeczne wyższego rzędu, związanych z oświatą, kulturą, turystyką czy rozwojem komunikacji publicznej. Przystąpienie do MOF daje także nowe możliwości w takich dziedzinach, jak gospodarka odpadami czy inwestycji wodno-kanalizacyjnych – zauważa prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Czytaj też: Radomsko w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. To szansa na pieniądze i rozwój

Dokument wyznaczy kierunki rozwoju w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które ma być przeznaczone 193 mln zł.

Dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych szczególnie istotna będzie realizacja projektów o zintegrowanym charakterze pod względem tematycznym lub terytorialnym, dotyczących m.in. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego, zwiększania efektywności energetycznej, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie jakości powietrza, wzrostu atrakcyjności osadniczej, wsparcia rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju kultury, turystyki i rekreacji.

(info: UM Piotrków Tryb., UM Radomsko)

Więcej o:
radomsko miejski obszar funkcjonalny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE