Radomsko w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. To szansa na pieniądze i rozwój

Radomsko, Bełchatów i Piotrków Trybunalski – to miasta, które utworzą Miejski Obszar Funkcjonalny. Pierwsze, robocze spotkanie samorządowców zostało zorganizowane w radomszczańskim magistracie. Dzięki zawartemu porozumieniu gminy będą mogły się starać o fundusze na wspólne inwestycje w latach 2021-2027.

Dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych szczególnie istotna będzie realizacja zintegrowanych, kompleksowych projektów dotyczących m.in. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego, zwiększania efektywności energetycznej, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie jakości powietrza, wzrostu atrakcyjności osadniczej, wsparcia rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju kultury, turystyki i rekreacji.

Dotychczas Miejski Obszar Funkcjonalny w województwie łódzkim tworzyła Łódź. Teraz zostanie on rozszerzony na mniejsze miejscowości.

Co szczególnie istotne, w ramach MOF zostaną w budżecie województwa zarezerwowane środki, którymi będą mogły dysponować tylko samorządy wchodzące w skład MOF. Ich przydział będzie realizowany poza konkursami. To, na jakie projekty zostaną przeznaczone środki, zdecydują samorządy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny.

- Będziemy szukać takich projektów, które będą wzmacniać miasta – rdzenie, czyli Radomsko, Bełchatów i Piotrków Trybunalski. Chcielibyśmy pozyskiwać środki na projekty związane z lepszą komunikacją miast, ale też na usługi społeczne, usługi opiekuńcze oraz turystykę. Chcielibyśmy tworzyć ścieżki rowerowe oraz trasy turystyczne – mówi Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

- Mam nadzieję, że dzięki Miejskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu będziemy wszyscy korzystać, nie tylko finansowo, ale również rozwijać nasze lokalne społeczności i umożliwiać mieszkańcom godne życie – dodaje Katarzyna Szokalska z Urzędu Miasta w Piotrkowie Tryb.

Dla MOF przewidziano wsparcie w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Szczegółowy zakres wsparcia w ramach ZIT zostanie określony zgodnie z Umową Partnerstwa w programie regionalnym. W ramach instrumentu ZIT realizowane będą mogły być projekty o zintegrowanym charakterze pod względem tematycznym lub terytorialnym, koncentrujące się na wyzwaniach rozwojowych, które jednostki samorządu terytorialnego tworzące MOF zdecydują się adresować wspólnie, tak na etapie realizacji projektu jak i późniejszej eksploatacji.

Oprócz miast – rdzeni, w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego będą wchodzić również gminy. W przypadku powiatu radomszczańskiego będą to gminy: Radomsko, Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Kodrąb oraz Ładzice.

Samorządy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny, do połowy września muszą podjąć stosowane uchwały o przystąpieniu do MOF.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko bełchatów piotrków trybunalski miejski obszar funkcjonalny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE