Kto stoi za zbrodnią sprzed lat, czyli czym się zajmuje łódzkie ,,Archiwum X”?

Kto stoi za zbrodnią sprzed lat, czyli czym się zajmuje łódzkie ,,Archiwum X”? Fot. lodzka.policja.gov.pl

Zespół do spraw Przestępstw Niewykrytych działa w strukturze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ich wiedza i doświadczenie zawodowe, analityczne umysły, nieszablonowe działanie, pozwalają rozwiązać zagadki najcięższych zbrodni, od których popełnienia minęło nawet kilkanaście lat. To oni udowadniają w swojej służbie, że nie ma zbrodni doskonałej.

Współczesna kryminalistyka i możliwości jakie obecnie oferuje, między innymi genetyka sądowa, toksykologia, antropologia i entomologia sądowa, nowoczesne rozwiązania i metody badawcze, pozwalają na stopniowe eliminowanie tak zwanych ,,białych plam”, spraw, sprzed kilkunastu lat, którym na ówczesnym etapie postępowania zabrakło danych pozwalających na ich rozwiązanie. To tutaj zaczyna się rola funkcjonariuszy zespołów do spraw przestępstw niewykrytych, powszechnie nazywanych policyjnym Archiwum X.

- Analizują sprawy najcięższych zbrodni przed laty umorzonych, by móc kontynuować proces wykrywczy. Ale to nie wszystko. Przyglądają się także sprawom, które statystycznie odnotowano jako naturalne zgony, samobójstwa, nieszczęśliwe wypadki. Sprawdzają czy nie ma wśród nich wątku kryminalnego i nie kryje się za nimi ciężka zbrodnia. Niejednokrotnie przedzierają się przez setki stron dokumentów, stworzonych w toku prowadzonego postępowania. To wyzwanie, wymagające cierpliwości i doświadczenia, by wykorzystać wszystkie możliwości pozwalające znaleźć detal w łańcuszku poszlak, klucz, pozwalający odkryć nowy trop, by ostatecznie rozwiązać sprawę. Oni myślą nieszablonowo. Unikają schematów. Najnowsze rozwiązania techniki kryminalistycznej to jeden z pierwszych elementów, od których zaczynają ponowną analizę spraw uznanych wówczas, za te nie do wykrycia na etapie postępowania przygotowawczego. W sprawach do których wracają policjanci Archiwum X pojawiają się także nowe fakty, na przykład świadkowie odnalezieni po latach, osoby, które nie były do tej pory łączone ze sprawą – informuje Dagmara Mościńska.

Współpracują z ośrodkami badawczymi, specjalistami z różnych dziedzin nauki. O opinię, ekspertyzę, zwracają się między innymi, do psychologów, psychiatrów, toksykologów, archeologów. Wyjaśniając niewykryte zbrodnie zwracają szczególną uwagę na ślady biologiczne i daktyloskopijne. Wykorzystują bazy danych, jak AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej i Bazę Danych DNA. Źródłem informacji dla policjantów mogą być także ślady traseologiczne, mechanoskopijne, czy wreszcie mikroślady.

Funkcjonariusze z łódzkiego ,,Archiwum X” posiadają dużą wiedzę teoretyczną, doskonale znają prawo procesowe, mają bardzo duże doświadczenie zawodowe, znajomość psychologii, i bardzo ważne - zdolności analityczne. Żmudna, bardzo szczegółowa, mrówcza praca, doprowadza ich do rozwiązania spraw, wykrycia sprawcy, bo ciężkie przestępstwo nie może ujść bezkarnie.

Więcej o:
Kto stoi za zbrodnią sprzed lat czyli czym się zajmuje łódzkie Archiwum x”
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE