Rusza pilotażowy program, dzięki któremu samorządy z całej Polski będą mogły otrzymać dofinansowanie na wymianę oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia instytucji publicznych. Poinformował o tym Krzysztof Ciecióra – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas zorganizowanej w Radomsku konferencji.
- Chciałbym zakomunikować bardzo dobrą wiadomość dla nas wszystkich. Spełnienie obietnicy, którą składaliśmy również tutaj w Radomsku. Obietnicy, że będziemy rozświetlać Polskę. To się dzieje. Od 28 sierpnia samorządy w Polsce będą mogły zgłaszać wnioski o wymianę oświetleń ulicznych i obiektów użyteczności publicznej w całej Polsce. Zachęcam przede wszystkim oczywiście samorządy powiatu radomszczańskiego aby takie wnioski składać. O co w tym projekcie rozświetlamy Polskę chodzi? Dopłacamy 80 proc. kosztów do wymiany takiego oświetlenia ulicznego i chcemy, żeby to oświetlenie starych energochłonnych żarówek zamienić na nisko emisyjne, nisko chłonne jeśli chodzi o energię elektryczną, oświetlenie LED. Takie są oczywiście już w wielu miejscach w Polsce, natomiast cały czas mamy bardzo dużo punktów, w których to oświetlenie jest bardzo energochłonne. Również tutaj, na terenie powiatu radomszczańskiego – mówi Krzysztof Ciecióra, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Każda gmina będzie mogła złożyć wnioski na łączną kwotę do 4 milionów złotych. Łączny budżet tego wynosi 1 miliard złotych.
- Jest to dosyć duża kwota. Korzyści jakie przewidujemy z tego programu to przede wszystkim obniżenie o 1,56 terawawatogodziny zużycia energii elektrycznej rocznie. To jest bardzo dużo. To jest znaczna redukcja w skali roku. Odciążenie elektrowni i innych miejsc, w których produkuje się taką energię elektryczną. To jest również obniżenie w związku z tym emisji CO2 do atmosfery. W sytuacji, kiedy te pieniądze się wyczerpią, będziemy również ten program odtwarzać i ogłaszać kolejne nabory – wyjaśnia Krzysztof Ciecióra.
Nabór wniosków potrwa od 28 sierpnia do 13 września 2023 r. Program obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.