Kopalnia „Bełchatów” sprzedaje węgiel do celów grzewczych

Kopalnia „Bełchatów” sprzedaje węgiel do celów grzewczych Fot. screen/YT

KWB „Bełchatów”, wchodząca w skład grupy PGE GiEK rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych.

Węgiel brunatny sprzedawany jest odbiorcom indywidualnym z przeznaczeniem dla spalania na terytorium Polski w gospodarstwach domowych do celów grzewczych. Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego we wskazanym limicie tylko w jednej z kopalń PGE GiEK (KWB „Bełchatów” i „Turów”.)

Ceny węgla w KWB „Bełchatów”:

Węgiel brunatny sortowany: 0 mm – 80 mm 155,70 zł/netto tona (bez akcyzy), 191,51 zł/brutto tona (bez akcyzy)     
Węgiel brunatny sortowany: 80 mm – 300 mm 248,42 zł/netto tona (bez akcyzy), 305,56 zł/brutto tona (bez akcyzy)     

Jedno gospodarstwo domowe może zakupić w sumie od 2 do 6 ton węgla brunatnego na bieżący sezon grzewczy. Każde gospodarstwo domowe może dokonać kilku zamówień – do osiągnięcia limitu 6 ton.

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i wyznaczeniu przez sprzedawcę daty odbioru. Numery infolinii: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00- 16.00 w dni robocze. Wydawanie węgla: złożone zamówienia realizowane będą w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 21.00.

Jakie dokumenty wymagane są do zakupu węgla?

- deklaracja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB), w której zadeklarowano właściwe źródło ciepła (paliwo węglowe), zgodnej z adresem budynku, dla którego zostanie zakupiony węgiel,
- oświadczenie finalnego nabywcy węglowego,
- pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi przez kupującego w przypadku zlecenia zakupu i przewozu węgla przewoźnikowi,
- dowód osobisty.

W komunikacie PGE GKiE podkreśla, że węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych. Przed dokonaniem zakupu prosi o sprawdzenie, czy instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody z tego tytułu.

Czy jednak węgiel brunatny ogrzeje domy?
Komentarz ekspertów Miłosza Jakubowskiego i Bernarda Swoczyna dla serwisu Smoglab.pl:

Surowiec z odkrywek bełchatowskich, nie nadaje się do spalania w małych kotłach i piecach. To paliwo o bardzo wysokiej wilgotności, niskiej wartości opałowej (3 razy niższej niż tzw. ekogroszek), które wymagałoby odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim wysuszenia. Surowy węgiel brunatny składa się w ponad 50 proc. z wody, bardzo ciężko jest go w ogóle rozpalić, a ze względu na niską temperaturę spalania będzie dymił niczym mokre liście i może zgasnąć przed wypaleniem. W tej chwili nie ma już możliwości wysuszenia tego węgla, ani w piwnicach, ani tym bardziej przy kopalniach. Dodatkowo węgiel brunatny, ze względu na dużą zawartość wody, przy ujemnych temperaturach zamarza na kamień.

Więcej o:
kwb kwb bełchatów węgiel węgiel brunatny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE