Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim rośnie ryzyko awarii i pożarów związanych z instalacjami cieplnymi. Jak dbać o bezpieczeństwo i komfort cieplny w domu? O tym rozmawialiśmy z doświadczonymi kominiarzami - Bogusławem i Radosławem Stefani oraz oficerem prasowym straży pożarnej Markiem Jeziorskim.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Strażacy by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, podczas organizowanych przez siebie akcji profilaktycznych rozdali już dziesiątki czujek czadu. W Radomsku w ramach akcji „Czad i Ogień. Obudź Czujność” strażacy z PSP odwiedzali szkoły ale też schroniska dla osób bezdomnych oraz domy pomocy społecznej. Podczas tych wizyt edukują w zakresie bezpiecznego użytkowania źródeł ciepła a także przekazują czujniki tlenku węgla (czadu), który stanowi śmiertelne zagrożenie.
Żródło części tekstu: Krajowa Izba Kominiarzy