Kolejny nowoczesny sprzęt w szpitalu w Bełchatowie

Kolejny nowoczesny sprzęt w szpitalu w Bełchatowie Fot. UM Bełchatów

Dzięki wsparciu miasta bełchatowski szpital wzbogacił się o nowy sprzęt – mammotom. To nowoczesna aparatura, która wykorzystywana jest do diagnozowania i leczenia raka piersi metodą laparoskopową.

Zakup mammotomu to kolejny etap doposażania oddziału chirurgii onkologicznej, który działa od kilku miesięcy. Koszt jego zakupu to około 70 tys. zł. W zakupie mammotomu bełchatowskiemu szpitalowi pomogło miasto.Radni poprali tę inicjatywę i przyjęli uchwałę dzięki czemu z miejskiej kasy do bełchatowskiego szpitala trafi 400 tys. zł.
– Przekazane środki pozwoliły zakupić wspomniany już mammotom, ale też aparat USG i kriostat. Wszystkie te urządzenia wykorzystywane są do diagnostyki i zabiegów onkologicznych, m.in. w przypadku nowotworu w gruczole piersiowym - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem mammotomu specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II mają już za sobą.

- Zakupiliśmy bardzo nowoczesny sprzęt do wykonywania biopsji gruboigłowej, wspomaganej próżnią. To nowoczesna technologia, którą znamy już od wielu lat, ale tutaj jest czymś absolutnie nowym. Zastosowanie tego sprzętu polega na tym, że możemy usuwać małe guzki, diagnozować raka piersi metodą laparoskopową – niekoniecznie operując pacjentki. Sprzęt jest tak skonfigurowany i zbudowany, że bez konieczności stosowania narkozy, bo wystarczy miejscowe znieczulenie pacjentki, możemy usuwać zmiany w piersi. Zarówno te łagodne, jak i złośliwe – tłumaczy dr n. med. Marek Stępień, specjalista chirurgii onkologicznej.

Obecnie mammotomia jest najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną metodą badania.

 

Informacja: UM Bełchatów

Więcej o:
Szpital Bełchatów Bełchatów szpital Radomsko24 nowy sprzęt Bełchatów wsparcie miasta dla Szpitala
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE