Klasy ochrony obuwia roboczego: co warto o nich wiedzieć?

Klasy ochrony obuwia roboczego: co warto o nich wiedzieć?

Obuwie robocze to szeroka kategoria produktów uwzględniających potrzeby osób pracujących w różnych branżach i na różnych stanowiskach. W artykule omówimy właściwości butów ochronnych w zależności od ich klasy.

Głównym zadaniem obuwia ochronnego jest zabezpieczenie stopy przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi: działaniem ciepła, zimna, wilgoci, czynnikami mechanicznymi czy chemicznymi. Aby odpowiednio spełniły swoją funkcję, kluczowe jest dostosowanie klasy ochrony do warunków pracy i konkretnych zagrożeń, czyhających na pracownika.

Rodzaj obuwia roboczego a konstrukcja buta

Ze względu na konstrukcję buta obuwie ochronne możemy podzielić na 5 kategorii:

  • półbuty,
  • trzewiki, 
  • buty,
  • buty do kolan,
  • buty z przedłużoną cholewką.

Podział obuwia roboczego ze względu na stopień ochrony

Ze względu na stopień ochrony obuwie robocze dzielimy na:

  • obuwie bezpieczne oznaczone literą S (safety),
  • obuwie ochronne oznaczone literą P (protective),
  • obuwie zawodowe oznaczone literą O (occupational).

Obuwie bezpieczne S

Wymagania dotyczące takich butów regulują normy PN-EN ISO 20345 i PN-EN ISO 20345:2022. Zgodnie z nimi buty klasy S to obuwie robocze z zabudowaną piętą, posiadające właściwości ochronne (łącznie z ochroną palców podnoskami) i wytrzymałe na uderzenia z energią 200 J. Podeszwa ma właściwości antyelektrostatyczne i zdolność pochłaniania energii. Obuwie klasy S2 wchłania wilgoć i wodę, a buty klasy S3 mają odpowiednio rzeźbioną podeszwę i antyprzebiciową wkładkę.

Obuwie ochronne P

Wymagania dotyczące takich butów regulują normy PN-EN ISO 20346 i PN-EN ISO 20346:2022. Buty ochronne chronią palce stopy przy pomocy podnosków i są wytrzymałe na uderzenia z energią 100 J. Buty klasy P2 wyróżniają się absorpcją i pochłanialnością wody, buty P3 posiadają podeszwę odporną na przebicie, a modele klasy P4 są wodoszczelne. 

Obuwie zawodowe O 

Wymagania dotyczące takich butów regulują normy PN-EN ISO 20347 i PN-EN ISO 20347:2022. Obuwie zawodowe to buty używane przede wszystkim w miejscach, w których ochrona palców podnoskami nie jest wymagana. Obuwie 03 i 05 posiada odporną na przebicie podeszwę, a buty O4 mają zabudowaną pietę i są wodoszczelne. 

Zanim wybierzesz buty robocze

Wybierając obuwie robocze, zwróć uwagę nie tylko na konstrukcję buta i stopień ochrony, ale również na materiał wykonania butów. Aby zapewnić pracownikom najwyższy komfort i wygodę wybierz te wykonane z naturalnych, oddychających tkanin. Zwłaszcza jeśli przez większość dnia pracy pracownik pozostaje w ruchu.

Źródło: https://rena-pol.sklep.pl/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE