Do roli reportera przygotowywali się uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno - Elektronicznych w partnerstwie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku podczas specjalnych warsztatów. Przed nimi misja specjalna: przecieranie dziennikarskich szlaków na Ukrainie
Będzie to możliwe dzięki pozyskaniu przez Elektryk ok. 40 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego „I Ty możesz zostać reporterem - szlakiem polsko - ukraińskim”.
- Celem tego projektu jest poszukiwanie śladów kultury polskiej na Ukrainie, odkrywanie wspólnej przeszłości, wydanie gazety polsko - ukraińskiej, jako dokumentu potwierdzającego przenikanie się obu kultur, budowanie tolerancji i wzajemnego szacunku, obalanie stereotypów – podkreśla koordynatorka, wicedyrektor ZSE-E Agnieszka Nowicka.
Równe to miasto partnerskie Starostwa Powiatowego w Radomsku. Współpraca z samorządami trwa od roku 2013. Podczas tegorocznego projektu młodzież będzie nabierała szlifów z dziennikarstwa.
Radomsko będzie reprezentować 16-osobowa grupa uczniów (8 osób z ZSE-E oraz 8 osób z I LO), która wzięła udział w warsztatach przygotowujących do pracy w grupach zadaniowych wspólnie z ich ukraińskimi rówieśnikami z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 14 w Równym.
Uczniowie poznali zasady BHP obowiązujące podczas zagranicznej wycieczki, opracowali słowniczek niezbędnych wyrażeń, zwrotów ułatwiających wzajemną komunikację. Odszukali legendy lwowskie i opracowali sylwetki słynnych polskich Ukraińców. Zapoznali się z działaniem programu do składu gazety. Integrowali się podczas wspólnych zabaw, ale przede wszystkim poznawali podstawy dziennikarstwa i przygotowali warsztaty dziennikarskie, które przeprowadzą dla ukraińskich kolegów i koleżanek.
- To spotkanie było dla nas bardzo ważne, ponieważ mogliśmy się poznać jako grupa, nowa redakcja stworzona na potrzeby projektu - mówi Michał Wiśniewski, uczestnik wymiany.
- Bardzo dobrze zostaliśmy przygotowani do wizyty na Ukrainie oraz wydania polsko - ukraińskiej gazety. Ćwiczyliśmy m.in. pisanie artykułu informacyjnego, felietonu czy wywiadu - dodaje.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży oraz
z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Realizatorem i aplikantem wniosku jest Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.