KAS i policja rozbiły hazardową grupę przestępczą. Zatrzymały 50 podejrzanych, zlikwidowały 382 nielegalne salony gier

KAS i policja rozbiły hazardową grupę przestępczą. Zatrzymały 50 podejrzanych, zlikwidowały 382 nielegalne salony gier Fot. pixabay.com

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i policja prowadzą śledztwo w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych. Śledczy zatrzymali już 50 podejrzanych, zlikwidowali 382 nielegalne salony gier i zabezpieczyli 2196 automatów do gier. Członkowie rozbitej grupy przestępczej zarobili na nielegalnym hazardzie ponad 157 mln zł.

Od 2014 r. śląscy policjanci prowadzą jedno z największych i najbardziej zawiłych śledztw w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych. Śledczy zatrzymali już 50 podejrzanych, zlikwidowali 382 nielegalne salony gier i zabezpieczyli 2196 automatów. Członkowie rozbitej grupy przestępczej zarobili na nielegalnym hazardzie nie mniej niż 157 mln zł.

W 2019 r. do policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dołączyli funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Funkcjonariusze weszli wtedy do siedzib kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, wchodzących w skład grupy. Zabezpieczyli dokumentację ewidencji zysków z automatów w nielegalnych salonach gier, elektroniczne nośniki danych, gotówkę oraz nielegalne automaty. Był to dopiero początek sprawy, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej.

W toku śledztwa przesłuchano ponad 1000 osób, przeprowadzono oględziny ponad 100 nośników informatycznych i przeanalizowano obszerną dokumentację księgowo-rachunkową.

Policjanci rozpracowali mechanizm, skalę przestępczego procederu i hierarchię grupy – podział i zakres ról jej poszczególnych członków.

Rozbita grupa przestępcza działała w latach 2011-2020 na terenie 15 województw. Główni organizatorzy kierowali rozbudowaną siatką. Zyski z nielegalnego hazardu oszacowano na przynajmniej 157 mln zł. Podejrzani lokowali swoje dochody m.in. w nieruchomościach oraz wprowadzali je do obrotu gospodarczego, np. nabywali udziały spółek. W niektórych przypadkach sprawcy przenosili majątek na osoby niezwiązane bezpośrednio z grupą.

Dzięki współpracy KAS i policji, zatrzymano 50 podejrzanych oraz zabezpieczono ich majątki o szacowanej wartości ponad 25 mln zł – m.in. nieruchomości, luksusowe przedmioty, gotówkę oraz środki na rachunkach bankowych.

Funkcjonariusze zlikwidowali 382 nielegalne salony gier, zabezpieczyli 2196 automatów do gier. Obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnych gier hazardowych i prania brudnych pieniędzy.

10 osób trafiło za to do aresztu, a pozostałe 40 objęto dozorem Policji oraz zakazem kontaktowania się ze sobą. Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia.

Więcej o:
kas policja hazard
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE