Jubileusz 70-lecia Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W sobotę, 5 listopada odbył się jubileusz 70-lecia Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi w Radomsku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Kościoła w Radomsku. Część oficjalna i spotkanie hodowców oraz ich rodzin odbyła się w restauracji Milenium w Gomunicach.

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło wspomnień i przypomnienia historii Oddziału PZHGP w Radomsku. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody dla hodowców, którzy odnieśli największe sukcesy.

Historia hodowli gołębi w Radomsku sięga 1952 roku. To w tym mieście 4 marca 1952 roku ludzie reprezentujący różne zawody i środowiska zarejestrowali Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Jego założycielami były osoby w większości już nieżyjące, między innymi: Władysław Motak, Stefan Wolamin, Stanisław Owczarek, Zdzisław Pędzik. Do grona zasłużonych działaczy należy także zaliczyć: Stanisława Staszczyka, Jana Falfusa, Zdzisława Nawrockiego, Jana Tazbira, Andrzeja Ociepę, Andrzeja Sopatę, Wacława Szadkowskiego i wielu innych.

Pierwsze zawody (tj. loty) organizowane były z terenu Polski. Miejscem startu były między innymi Szczecin, Warszawa, Świnoujście, Władysławowo. Później skalę trudności podnoszono wysyłając gołębie do Niemiec, Holandii, Belgi.

W tym czasie nastąpił prężny rozwój organizacji. Przybyło członków z całego miasta Radomska, z gmin ościennych – Gomunic, Kamieńska, Gorzkowic, Przedborza itd. Dzisiaj Oddział Radomsko nadal działa prężnie a jego członkowie mogą pochwalić się dużymi osiągnięciami. Oddział obecnie liczy ponad 190 członków.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Jubileusz 70-Lecia Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi w Radomsku Gołębie Radomsko 70-lecie Gomunice Gołębie pocztowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE