Jak przebiega realizacja Narodowego Programu Szczepień w woj. łódzkim?

Jak przebiega realizacja Narodowego Programu Szczepień w woj. łódzkim? Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

W Łódzkiem wykonano już ponad 2 mln szczepień. We współpracy z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi uruchomiono również kolejny mobilny punkt szczepień. Przy Łódzkim Domu Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-12:00 każdy chętny będzie mógł się zaszczepić. Zasady w punkcie są bardzo proste: wystarczy już wystawione e-skierowanie. Bez rejestracji i zapisów na konkretną godzinę będzie można skorzystać z jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson.

- Narodowy Program Szczepień jest naszą najskuteczniejszą obroną przed koronawirusem, a także przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami zarówno zdrowotnymi, jak i gospodarczymi, które epidemia może wywoływać w naszym społeczeństwie. Dlatego namawiamy wszystkich do szczepienia się, do przychodzenia i brania udziału w tego rodzaju akcjach. Jest to dla nas bardzo istotne i będziemy cały czas podkreślali jak Narodowy Program Szczepień odmienia naszą rzeczywistość. To, że dzisiaj mamy tak mało zachorowań i  to, że dzisiaj jest tak mało hospitalizacji, to jest zasługa zarówno Narodowego Programu Szczepień jak i profilaktyki oraz tego, że wykształciliśmy pewną odporność stadną w związku z tymi osobami, które przeszły Covid-19 i posiadają przeciwciała - podkreślił na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Od 1 lipca można przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień. Ruszyła również loteria z nagrodami dla osób w pełni zaszczepionych. Aby zmienić termin szczepienia lub zapisać swój udział w loterii, wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 albo zalogować się na swój profil na www.pacjent.gov.pl.

Cały czas trwają też konkursy dla samorządowców mobilizujące mieszkańców swoich gmin. Dodatkowo zniesiono limity zgłaszanych na szczepienia pracowników przez zakłady pracy.

- W naszym województwie wykonaliśmy już ponad 2 mln szczepień, ponad 930 tys. osób przyjęło już dwie dawki. W tej chwili realizujemy różnego rodzaju działania związane z promocją szczepień, to miejsce w którym się dzisiaj znajdujemy jest symbolem takich działań, natomiast organizujemy również szczepienia na imprezach masowych, organizujemy szczepienia we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, te działania są zakrojone na bardzo dużą skalę. Zapraszam jeszcze raz serdecznie wszystkie te osoby, które się nie zdecydowały. Szczególny nacisk kładziemy w tej chwili na zaszczepienie osób powyżej 60 roku życia. Docieramy także do osób najmłodszych. Na wszelkiego rodzaju wyjazdach wakacyjnych również są możliwości zaszczepienia się. Punkty szczepień są dostępne w całej Polsce. W tej chwili odnotowujemy spadek zainteresowania, choć myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że stan epidemii nadal trwa – zaznaczyła pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik –Gęsiak.

Liczba osób zaszczepionych w poszczególnych kategoriach wiekowych:

- 12-19 lat: 41 618 (21 proc.);            

- 20-39 lat: 239 104 (37 proc.);          

- 40-59 lat: 359 887 (54 proc.);          

- 60-69 lat: 240 203 (67 proc.);          

- 70 + lat: 256 483 (80 proc.)

Więcej o:
województwo łódzkie narodowy program szczepień szczepienie szczepionki koronawirus covid-19
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE