Arabia Saudyjska od niedawna mocno otworzyła się na turystów, ale nadal obowiązują tam surowe zasady, zwłaszcza dotyczące wjazdu i zachowania. Sprawdź, jakie są rodzaje wiz, na co należy uważać i jak przygotować się do podróży.
Arabia Saudyjska to miejsce, w którym tradycyjny islam współistnieje z nowoczesnymi technologiami i bogactwem. Mimo że coraz bardziej otwarta dla turystów, nie-muzułmanie nadal nie mogą odwiedzać wielu miejsc, a zasady społeczne są bardzo rygorystyczne. Przed podróżą warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i w pełni cieszyć się wyjątkowym charakterem tego kraju.
Czy do Arabii Saudyjskiej potrzebna jest wiza?
Obywatele Polski potrzebują wizy, aby wjechać do Arabii Saudyjskiej. W zależności od celu podróży można ubiegać się o różne rodzaje wiz. To m.in.:
- Turystyczna e-wiza – przeznaczona dla osób chcących po prostu zwiedzić kraj; wniosek można złożyć online.
- Wiza biznesowa – przeznaczona dla osób podróżujących w celach zawodowych.
- Wiza religijna – wymagana dla pielgrzymów udających się do Mekki lub Medyny.
- Wiza tranzytowa – dla osób podróżujących przez Arabię Saudyjską do innego kraju.
Dokumenty wizowe należy składać w centrum wizowym przy Ambasadzie Arabii Saudyjskiej. Tam pobierane są odciski palców oraz inne dane biometryczne. Do kosztów uzyskania wizy trzeba doliczyć opłaty pośrednictwa wizowego.
W standardzie za wizę turystyczną elektroniczną opłata wynosi około 400–650 zł i może zostać wniesiona zarówno online, jak i bezpośrednio w ambasadzie Arabii Saudyjskiej. Jest to kwota obowiązkowa, potrzebna do rozpatrzenia wniosku. W przypadku odmowy wydania wizy nie podlega zwrotowi.
Czego lepiej nie robić w Arabii Saudyjskiej?
Arabia Saudyjska to kraj z surowymi zasadami religijno-społecznymi, kontrolowanymi przez policję Mutavva. Obowiązują tutaj liczne zakazy wynikające z prawa szariatu.
Kobiety i mężczyźni nie mogą swobodnie rozmawiać, jeśli nie są spokrewnieni. Panie powinny zakrywać ramiona i kolana. Mężczyźni mogą ubierać się swobodniej, ale skromnie. Mężczyźni mogą być fotografowani za ich zgodą, natomiast kobietom nie wolno robić zdjęć. Należy unikać rozmów o polityce, prawach kobiet i religii. Kobieta w taksówce zawsze siedzi na tylnym siedzeniu, mężczyzna – obok kierowcy. Dokumenty tożsamości należy mieć zawsze przy sobie; brak ich okazania może skończyć się aresztem.
Podróżując do Arabii Saudyjskiej, należy zabrać ze sobą ważny paszport (z minimalną ważnością 6 miesięcy) oraz wizę turystyczną. Warto mieć ją w formie papierowej. Podczas pobytu nie wolno wnosić alkoholu, środków odurzających, wieprzowiny ani dewocjonaliów innych niż islamskie.