Jak działa Bitcoin? Portfele, kopanie, giełdy i inne zagadnienia

Jak działa Bitcoin? Portfele, kopanie, giełdy i inne zagadnienia

Przed rozpoczęciem przygody z cyfrową walutą, warto dowiedzieć się nieco więcej o zasadzie jej działania. Co trzeba wiedzieć, przed inwestycją w kryptowaluty? Gdzie właściwie zakupić Bitcoina, co można za niego kupić i czy jest to legalne?

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest to rodzaj cyfrowej waluty, używanej, stworzonej i przechowywanej w sieci. Co wiąże się z tym, że fizycznie waluta ta nie istnieje. Do zalet Bitcoina można zaliczyć przede wszystkim: bezpieczeństwo transakcji, anonimowość i sprawność działania. Dobrze wiedzieć, iż ilość Bitcoinów jest ograniczona, a limit wynosi 21 mln, przez co zmniejszyło się ryzyko wystąpienia zjawiska deflacji i inflacji.

W jaki sposób działa Bitcoin?

Internetowa waluta działa na podstawie zdecentralizowanej sieci P2P, czyli peer-to-peer. Nie ma w niej głównego serwera zarządzającego czy weryfikującego transakcje, ale wszystkie komputery mają prawo do uwierzytelniania oraz przesyłania informacji. Jest to sieć publiczna, przez co wszelkie przeprowadzane w niej transakcje są całkowicie transparentne, jednakże ich właściciele zostają anonimowi, a możliwe jest jedynie kontrolowanie przebiegu transakcji.

Portfel Bitcoin

Chcąc dowolnie płacić internetową walutą, należy posiadać swój własny wirtualny portfel. Dostępnych jest wiele aplikacji tworzących systemy przechowywania kryptowaluty, a do jednych z najczęściej wybieranych zalicza się blockchain. Kiedy użytkownik założy portfel, wówczas zostanie do niego przypisany klucz publiczny, czyli właściwie identyfikator danego właściciela Bitcoinów. Dzięki niemu sieć może sprawdzić liczbę monet, których właścicielem jest konkretna osoba. Oprócz tego udostępniany jest kod prywatny, którego używa się do realizacji przelewów. Mając swój własny portfel, można kupować waluty oraz płacić nią za zakupy.

W jaki sposób zdobyć Bitcoiny?

Dostępnych jest parę metod, które pozwalają na zdobycie kryptowaluty. Można tego dokonać poprzez zakup od innego użytkownika za pośrednictwem ogłoszeń czy zaufanych osób. Istnieje także coś takiego jak bitomat, który swoim działaniem przypomina tradycyjne bankomaty. Wymienia się w nim kryptowaluty na gotówkę albo gotówkę na kryptowalutę. Bitcoiny można także zdobyć poprzez giełdę kryptowalutową czy kopanie.

Giełda kryptowalutowa

To najprostszy sposób na zdobycie Bitcoina. Giełd na rynku jest wiele, co ważne są one proste w obsłudze. Chcąc zakupić kryptowalutę na giełdzie, trzeba dokonać rejestracji, po czym zweryfikować swoje dane.

Kolejnym krokiem jest przelanie właściwej ilości środków pieniężnych z rachunku bankowego na giełdę, aby wymienić je na Bitcoiny.

Giełdy kryptowalutowe oferują proste narzędzia dla osób początkujących, a także przydatne samouczki. Dzięki nim, każda osoba nieznająca się na temacie kryptowalut, może zakupić Bitcoiny szybko i sprawnie.

Kopanie Bitcoinów, czyli minning

Kolejnym sposobem na zdobycie wirtualnej waluty jest jej wykopanie z czeluści Internetu. Osoby decydujące się na minning, nazywane są górnikami. Nie każda osoba może wykopać sobie kryptowalutę, gdyż potrzebny jest do tego wydajny komputer o odpowiednich parametrach. Taki specjalistyczny sprzęt, wiąże się oczywiście z wysoką ceną, czyli aby móc zostać górnikiem, należy na początku zainwestować swoje fundusze. Oprócz tego, takie komputery przewyższają swoimi możliwościami, nawet urządzenia dla graczy. Aktualnie kopanie nie jest opłacalną metodą, gdyż koszt prądu przewyższa wartość wydobytej waluty. Taki sposób nie jest więc polecany zwykłym użytkownikom, a tylko i wyłącznie grupom zorganizowanym.

Co można kupić za bitcoiny?

Wirtualną walutą można dokonywać różnych zakupów. Na początku należy jednak znaleźć sklep, który akceptuje tę formę płatności. Przy użyciu Bitcoinów można zakupić między innymi: nieruchomości, pokoje hotelowe, bilety samolotowe, odzież, subskrypcje online, karty upominkowe, a także jedzenie czy napoje.

Bitcoin a podatki

Należy pamiętać o tym, że zarówno za zakupu, jak i sprzedaży Bitcoinów, koniecznie trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym. Nie jest ważne to, czy wirtualna waluta wykorzystywana jest jako środek płatniczy, czy inwestycja. W styczniu 2019 roku zmianie uległy przepisy dotyczące stawki podatku, aktualnie wynosi ona 19 procent, natomiast rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-38. Deklaracja powinna zostać złożona, a podatek opłacony do 30 kwietnia za rok poprzedni.

Czy Bitcoin jest legalną walutą?

W Polsce Bitcoin jest całkowicie legalną walutą, tak samo, jak w przypadku większości krajów. W krajach, gdzie kryptowaluta ta jest legalna, podmioty rządowe podchodzą do niego w różny sposób, biorąc pod uwagę sposób opodatkowania.

Źródła:
- https://centrumpr.pl/artykul/jak-dziala-kantor-kryptowalut-jak-kupic-bitcoina-w-5-minut,143808.html
- https://odkryjbitcoin.pl/portfel-bitcoin
- https://historia.org.pl/2019/08/20/bitcoin-jak-dziala-zasady-historia-i-prawo/

Artykuł partnera 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE