Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Ciąża to dla większości kobiet wyjątkowy czas. Niestety wraz z radosnymi chwilami, przychodzą często momenty, kiedy pod wpływem zachodzących zmian w organizmie kobiety, czują się one mniej atrakcyjne fizycznie. O czym warto pamiętać, żeby zawsze czuć się atrakcyjnie oraz jak prawidłowo zadbać o swój organizm w trakcie ciąży? Najważniejsze to słuchać siebie i swojego wewnętrznego głosu.

Aktywność fizyczna

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Oczywiście, jeśli Twój stan i samopoczucie na to pozwolą. Nie musi być to intensywny trening na siłowni, mogą być to delikatne ćwiczenia rozciągające, długie spacery, joga dla kobiet w ciąży czy aerobik. Zapytaj lekarza, czy stwierdził jakieś przeciwwskazania, jeśli nie to szansa dla Ciebie na odrobinę ruchu i rozluźnienia.

Warto zaznaczyć, że dzięki regularnej aktywności fizycznej można zapobiec cukrzycy ciążowej, z pewnością sport wpłynie także na Twoje samopoczucie i lepszy humor. Dodatkowo ćwiczenia rozciągające mogą zmniejszyć ból plecy, który jest częstą dolegliwością. Joga z kolei pomoże skupić się na oddechu, co z pewnością pomoże Ci później podczas samego porodu.

Zadbaj o siebie

W trakcie ciąży nasz organom potrzebujesz szczególnej opieki. Od pierwszych dni, należy zatem zacząć suplementować odpowiednie minerały i witaminy, które zaleci Twój lekarz prowadzący. Najczęściej suplementuje się kwas foliowy, witaminę C oraz witaminę B1. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej oceny lekarza.

W tym czasie niezwykle ważna jest także nasz skóra. Dość szybki wzrost masy ciała, powoduje, że wymaga ona szczególnej troski. Dlatego warto wybrać odpowiedni zestaw kosmetyków, który przygotuje naszą skórę na nadchodzące zmiany. Rozstępy oraz cellulit to powszechne i najszybciej widoczne zmiany, których może doświadczyć kobieta w ciąży.

Obecnie na rynku jest wiele preparatów, które pomogą w utrzymaniu zdrowej skóry. Warto sięgnąć po delikatne peelingi oraz intensywnie nawilżające kremy. Pamiętaj również o nawadnianiu organizmu, pijąc co najmniej 2 litry wody codziennie.

Dieta

Często powtarza się utarte zdanie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Otóż nic bardziej mylnego, kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga. Odpowiednie dieta w ciąży pomoże uniknąć wielu przykrych dolegliwości, takich, jak chociażby cukrzyca ciążowa. Dobrana i zbilansowana dieta to gwarancja, że dostarczymy dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To na co należy szczególnie zwrócić uwagę to produkty, które powinny być jak najlepszej jakości.

Jeśli do tej pory nie przykładałaś większej uwagi do tego, co spożywasz, to czas to zmienić. Dietę należy wzbogacić o białko, które pomoże w rozwoju komórek i narządów dziecka. Warto postawić na chude mięso, rośliny strączkowe oraz jaja. Wskazane są także produkty bogate w kwasy Omega-3, które zawarte są w rybach.

Spożywanie produktów obfitych w żelazo oraz pełnowartościowych, to także doskonały sposób na zdrowe posiłki. W tym wyjątkowym okresie pomocny może być catering dietetyczny Kraków, który odciąży Cię od gotowania, a jednocześnie zyskasz gwarancję, że spożywane posiłki będą zdrowe i pełnowartościowe.

W czasie ciąży należy unikać jedzenia surowych ryb i owoców morza, mięsa, serów pleśniowych. Zaleca się także umiar w spożywaniu czarnej herbaty i kawy. Warto pamiętać również o nadmiernym spożywaniu cukrów, szczególnie cukrów prostych. Warto ograniczać się do minimum, a w zamian za to częściej sięgać po warzywa i owoce, które dostarczą dodatkowych witamin.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE