Goście z Rumunii przyjechali na zaproszenie I LO w Radomsku

Goście z Rumunii przyjechali na zaproszenie I LO w Radomsku Fot. I LO w Radomsku

Od 7 do 13 kwietnia w Radomsku przebywa grupa młodzieży wraz z nauczycielami z miasta Costeşti w Rumunii.

W 2012 roku, Anna Jędrzejczyk nauczyciel języka francuskiego w I Liceum Ogólnokształcącym nawiązała współpracę na platformie eTwinnig z Alexandrą Soare, nauczycielem z rumuńskiego liceum. Do projektów dołączyło później liceum z Piteşti, co zaowocowało czterema wymianami młodzieży, których koordynatorami były Anna Jędrzejczyk oraz Katarzyna Łągiewka.

Obecnie młodzież przyjechała do Radomska dzięki programowi Erasmus+. Każdego dnia wspólnie z uczniami I LO uczestniczą w zajęciach i biorą udział w warsztatach przygotowanych przez stronę rumuńską i polską. Projekt opiera się na poznawaniu historii, systemu szkolnictwa, przemian zachodzących w obu krajach po upadku komunizmu, roli naszych państw w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim na wymianie doświadczeń przez młodzież. Uczniowie poznają także tradycje i kulturę obu państw.

Program jest niezwykle bogaty i ma na celu integrację młodzieży oraz rozwinięcie umiejętności komunikowania się w językach obcych. Uczestnicy wymiany zwiedzili miasto, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych w Miejskim Domu Kultury prowadzonych przez Martę Renik oraz Sebastiana Pierzchalskiego i wzięli udział we Frankofońskim Maratonie Fotograficznym. Przed gośćmi jeszcze wycieczka do Krakowa i czas spędzony z polskimi rodzinami.

Przedsięwzięcie wsparli finansowo: Rada Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, Metalurgia restauracja&browar oraz firma NS Meble Radomsko.

Koordynatorami projektu są Anna Jędrzejczyk i Anna Piotrowska-Borowicz przy współpracy z Agnieszką Gniatkowską-Bednarczyk, Katarzyną Alamą-Gębicz, Anną Niepsuj i Ewą Siejką.

Więcej o:
liceum liceum radomsko wymiania erasmus
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE