Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Fotowoltaika. Kiedy dni stają się dłuższe, a prąd coraz droższy - Radomsko24.pl

Fotowoltaika. Kiedy dni stają się dłuższe, a prąd coraz droższy

Fotowoltaika. Kiedy dni stają się dłuższe, a prąd coraz droższy

Może trudno w to uwierzyć, ale niedługo już wiosna. Znowu zakwitną kwiaty, ptaki będą harcować w krzakach, a instalacje fotowoltaiczne będą pracować pełną parą. Na mikroinstalacje zdecydowało się ostatnio 357 tysięcy Polaków. Dlaczego podjęli taką decyzję? Przecież pieniądze przeznaczone na panele słoneczne można wydać na tysiąc różnych sposobów.

Po pierwsze: oszczędność

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko zasilić wszystkie domowe urządzenia, ale także oddać do sieci nadmiar energii elektrycznej generowanej w ciągu dnia lub przez całą wiosnę i lato. Przekazaną nadwyżkę można potem wykorzystać w nocy, albo zimą, ponieważ zakład energetyczny zobowiązany jest zwrócić 0,8kWh za każdą 1 kWh przekazaną wcześniej do sieci.

Jednak jeśli korzystamy z sieci, jako swojego rodzaju banku energii i zabezpieczenia na wypadek, gdy panele słoneczne nie będą produkować wystarczająco dużo energii na nasze potrzeby, musimy zawrzeć umowę z zakładem energetycznym. A ten niestety jak każdemu użytkownikowi nalicza różne opłaty stałe związane z utrzymaniem sieci. Jednak wysokość tych opłat to tylko kilkanaście złotych miesięcznie.

Dlatego po zainstalowaniu paneli słonecznych otrzymujemy kilkunastozłotowe rachunki za prąd od chwili podłączenia nowego licznika. To spora oszczędność, szczególnie obecnie, kiedy ceny energii elektrycznej gwałtownie rosną.

Przy miesięcznych rachunkach w wysokości 270 złotych i po odjęciu kosztów stałych, które wynoszą z reguły około 12 złotych, co miesiąc w kieszeni zostaje 258 złotych. Oznacza to oszczędność 3 096 złotych rocznie.

https://sunvival.pl/

Po drugie: czyste powietrze i środowisko

Jak wspomnieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat powstało ponad 357 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 2,4 GW. To moc większa niż moc elektrowni Połaniec, która jest piątą co do wielkości elektrownią w Polsce.

Jednak Połaniec wypuszcza co roku do atmosfery miliony ton dwutlenku węgla oraz tysiące ton dwutlenku siarki i tlenku azotu, a także setki ton pyłów, które są odpowiedzialne za kwaśne deszcze, smog oraz globalne ocieplenie.

A dzięki 357 tysiącom osób, które zdecydowały się zamontować panele słoneczne na swoich dachach, do atmosfery nie trafia olbrzymia ilość gazów i pyłów, mamy czystsze powietrze i środowisko, zdrowsze jedzenie i sami jesteśmy zdrowsi. Duży udział ma tu szybko rozwijająca się fotowoltaika w województwie łódzkim. Dobre nasłonecznienie w centralnej Polsce sprzyja efektywnej produkcji prądu ze słońca.

Po trzecie: wysoki zwrot z inwestycji przez kolejne 20-35 lat

Panele słoneczne nie są tanie. Instalacja, która pozwoli wygenerować ilość energii elektrycznej odpowiadającej rachunkom w wysokości 270 złotych, to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych. To naprawdę spora kwota.

Osoby posiadające oszczędności mogą kupić instalację fotowoltaiczną z montażem za gotówkę. Jest to najszybszy i najprostszy sposób. Najszybciej również widać efekty w postaci bardzo niskich rachunków za prąd.

Jednak inwestycję można też sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata jest często niższa niż rachunek za prąd.

Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych, każdemu, kto rozlicza się na zasadach ogólnych. W przypadku instalacji, o której mowa, dostaniemy z powrotem 3 400 złotych.

Pieniądze te można przeznaczyć na dowolny cel, albo na spłatę rat kredytu przez kolejne półtora roku, co pozwoli korzystać z praktycznie darmowej energii elektrycznej zaraz po uruchomieniu instalacji.

Okres spłaty instalacji wynosi 6-7 lat. A ponieważ panele pracują z reguły bezawaryjnie 25-30 lat, to każdego roku, przez 20-30 lat, zostanie nam w kieszeni kilka tysięcy złotych. Albo więcej, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosnąć w dotychczasowym tempie.

Jeśli jednak założymy, że ceny pozostaną na obecnym poziomie i oszczędzimy na rachunkach 3 096 złotych co roku, to zwrot z inwestycji będzie wynosić:

  • 20 000 złotych (koszt instalacji) - 3 400 złotych (ulga termomodernizacyjna) = 16 600 złotych
  • 3 096 złotych oszczędności z zainwestowanych 16 600 złotych daje 18,65% zwrotu z inwestycji.

To naprawdę bardzo dobry wynik, szczególnie jeśli pomyśli się o oprocentowaniu lokat bankowych. A przypomnijmy, że ceny energii rosną, więc rosnąć będą także kwoty, które co roku zostają w kieszeni właściciela instalacji fotowoltaicznej.

Pamiętajmy jednak, że...

Zaprojektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej trwa około 10 dni. Po montażu przeważnie trzeba poczekać jeszcze do 30 dni na zakład energetyczny który musi wymienić licznik na dwukierunkowy. Więc jeśli chcemy zdążyć przed wiosną i latem, kiedy nie tylko kwitną kwiaty, ale instalacje fotowoltaiczne produkują dużo energii, warto już teraz znaleźć zaufaną firmą fotowoltaiczną.

Sunvival Energy oferuje całkowicie bezpieczny i bardzo wygodny dla klientów, w pełni zdalny proces projektowania instalacji, a także pomaga w załatwieniu wszystkich formalności. Jej pracownicy wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na wszelkie pytania i co ważne dają czas do namysłu. Dlatego firma cieszy się od lat prawdziwą sympatią wśród swoich klientów.

Zapraszamy do kontaktu

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się energetyką a w szczególności systemami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE