Europejski Tydzień Testowania

Europejski Tydzień Testowania

Europejski Tydzień Testowania przypadający w dniach 20-27 listopada to kampania profilaktyczna, która ma na celu upowszechnianie i zwiększanie dostępności do profesjonalnego poradnictwa i testowania w kierunku zakażeń HIV i HCV.

Od 2013 roku to wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzu europejskich działań profilaktycznych, uczestniczy w nim wiele organizacji i instytucji.

W 2023 r. już po raz jedenasty wybrzmiewa wspólnotowy głos – zjednoczenie wysiłków w całej Europie na rzecz zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z diagnozowania wirusowego zapalenia wątroby i HIV na wczesnym etapie zakażenia. Wczesna diagnoza to ochrona innych osób przed transmisją zakażenia, natomiast dla osoby zakażonej szansa na skuteczne leczenie. 

W Polsce mamy sieć Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok, nie tylko w ramach działań akcyjnych, wykonywane są testy w kierunku HIV – bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie, prowadzone jest także profesjonalne poradnictwo okołotestowe.

W większości tych punktów możliwe jest również wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Działalność PKD koordynuje, nadzoruje i finansuje Krajowe Centrum ds. AIDS – Agenda Ministra Zdrowia. Adresy PKD dostępne na TEJ stronie internetowej. 

Więcej o:
hiv psse aids testy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE