Mobilny i profesjonalny Technik z Drzewniaka. To właśnie pod takim tytułem Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku realizuje projekt mobilnościowy współfinansowany przez Unię Europejską z programu Erasmus+.
W ramach projektu 25 uczniów kształcących się na kierunkach: technik logistyk i technik żywienia i usług gastronomicznych podniesienie swoje kompetencje zawodowe i umiejętności praktyczne. Uczniowie wyjechali właśnie na miesięczny staż do greckich przedsiębiorstw. Partnerem projektu jest firma SIGIANNIS S. OKSANA WIOSKA OE. White Blue Tour Service z siedzibą w Grecji.
Podnoszenie kompetencji oraz umiejętności zawodowych jest szczególnie ważne na współczesnym, ciągle zmieniającym się rynku pracy. Dlatego też uczestnicy mobilności podniosą poziom umiejętności przydatnych na rynku pracy, zwiększą szanse na zatrudnienie i zyskają lepsze perspektywy na kształtowanie swojej ścieżki kariery zawodowej. Projekt jest szansą na osiąganie lepszych wyników w nauce, na wzrost motywacji do dalszego uczestnictwa w kształceniu po zakończeniu mobilności, a także edukacji w szkole. Wyjazd do innego kraju i poznanie pracy w zagranicznych firmach przyczyni się do wzrostu zmysłu inicjatywy uczniów i ich przedsiębiorczości, usamodzielnienia i poczucia własnej wartości. To także możliwość podniesienia znajomości języków obcych, zwiększenia świadomości międzykulturowej oraz wiedzy na temat wartości UE.
Szkoła poprzez udział w projekcie będzie miała okazję do tego, aby poznać zasady realizacji kształcenia zawodowego w innym europejskim kraju, zwiększy wiedzę na temat metod, technik i narzędzi kształcenia stosowanych w Grecji, będzie mogła wzbogacić swoją ofertę edukacyjną wprowadzając organizację zagranicznych staży zawodowych jako stały punkt działań Szkoły. Ponadto uatrakcyjnienie zajęć praktycznych elementami zaczerpniętymi z zagranicznych metod kształcenia przyczyni się do wzrostu zainteresowania młodych ludzi nauką i pozwoli im rozwijać swoje umiejętności w skuteczniejszy sposób.
Przed wyjazdem na staż każdemu uczestnikowi projektu zostało zapewnione przygotowanie językowo-kulturowo-pedagogiczne, które pozwoliło lepiej przygotować się do udziału w zagranicznej mobilności. Umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie dokumenty Europass Mobilność, porozumienia o programie zajęć edukacyjnych oraz zaświadczenia krajowe wystawione przez organizację partnerską oraz szkołę.
Uczniowie wyjechali z opiekunkami Aleksandrą Orlikowską i Joanną Bogacz-koordynatorem projektu. Po dwóch tygodniach zostaną zastąpione przez Wiolettę Nowak i Jolantę Lorent.