Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe ustanowione w 2011 roku, a poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Po południu, pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego,  przy ul. A. Krajowej, władze miasta Radomska i powiatu radomszczńskiego, członkowie stowarzyszeń i partii politycznych, młodzież szkolna oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli kwiaty.

- Wielu spośród Żołnierzy Wyklętych walczyło także w Radomsku. Wspomnę tylko akcję z nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku, kiedy to odział Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem por. Jana Rogulki ps "Grot", uwolnił z miejskiego aresztu przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy Armii Krajowej. Pamiętamy generała Stanisława Sojczyńskiego, uczestnika wojny obronnej z 1939 roku, twórcę KWP, który został rozstrzelany 19 lutego 1947 roku. Komunistyczna propaganda przedstawiała Sojczyńskiego jako krwawego watażkę. W rzeczywistości był znakomitym organizatorem, potrafiącym stworzyć skuteczne i oddane oddziały zdecydowane do walki o swe ideały - mówił podczas uroczystości Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Wcześniej, w muzeum regionalnym można było zwiedzić z wystawę z przewodnikiem „W okupowanym Radomsku”. W bibliotece miejskiej, zorganizowano wykład i zajęcia edukacyjne ph. „Śladami Warszyca”.  Również w MBP, odbył się wykład dr Krzysztofa Latochy z IPN „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w latach 1945 – 1956  w Łodzi i regionie”. W MDK wyświetlono film o Stanisławie Sojczyńskim „Czy warto było tak żyć”.

Więcej o:
dzień żołnierzy wyklętych warszyc warszyc radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE