W tym roku 2 maja po raz siódmy obchodzimy Święto Flagi, które zostało wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004. Święto przypada w rocznicę zdobycia... ››
W tym roku 2 maja po raz siódmy obchodzimy Święto Flagi, które zostało wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004. Święto przypada w rocznicę zdobycia Berlina (2 maja 1945 roku), kiedy to polscy żołnierze zawiesili sztandar biało-czerwony na berlińskiej kolumnie Siegessäule, i upamiętnia to wydarzenie.
2 maja jest też dniem szczególnym, ponieważ w latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W dzisiejszych czasach wywieszenie flagi podczas świąt narodowych to okazja do manifestacji swojego patriotyzmu, a przepasanie flagi czarnym kirem symbolizuje żałobę narodową, o czym niedawno mogliśmy się przekonać.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.
W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Radomszczańscy harcerze (24 RDH "Leliwa") na Placu 3 Maja zorganizowali szereg atrakcji, a punktem kulminacyjnym było utworzenie "żywej flagi".
Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.
Źródło: pl.wikipedia.org