Dzień bez samochodu w Bełchatowie

Dzień bez samochodu w Bełchatowie Fot. UM Bełchatów

Znakowanie rowerów, miasteczko ruchu drogowego oraz prelekcje w szkołach i przedszkolach – tak będą wyglądać bełchatowskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, podczas tegorocznej kampanii nie będzie dużych eventów, a działania promocyjne mają zachęcać mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu i dbania o tzw. zeroemisyjność.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która w ten sposób od 2002 roku promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Tegoroczna edycja akcji odbywać się będzie pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, a głównym tematem ma być dzielenie się mobilnością. Chodzi o zachęcenie do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do wyeliminowania zatorów komunikacyjnych, a przez to do rozwiązania problemu zanieczyszczenia oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Bełchatów do akcji włącza się już po raz trzeci. Ze względu na epidemię koronawirusa organizowane zazwyczaj między 16 a 22 września eventy zastąpi akcja informacyjno-promocyjna. Zaplanowane zostały m.in. zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach dla dzieci i młodzieży, które poświęcone będą bezpiecznemu poruszaniu się po drodze, po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Natomiast we wtorek, 22 września, czyli podczas Dnia bez Samochodu, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery. Jednoślady, podobnie jak w latach poprzednich, znakować będą policjanci z KPP w Bełchatowie. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy przyjechać swoim rowerem pod Urząd Miasta przy ul. Kościuszki 1. Ponadto magistrat zachęca, aby tego dnia udając się do pracy czy szkoły nie korzystać z samochodu, ale wybrać alternatywny środek transportu.

– Możliwości jest naprawdę sporo, mam tutaj na myśli chociażby komunikację miejską, rower czy spacer. Chcemy pokazać, że decydując się na taki sposób przemieszczania wybieramy rozwiązania jak najbardziej korzystne dla środowiska i dla naszego zdrowia – mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu.

O tym, jak ważne jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz informowanie o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego, wie także doskonale mł. spec. Jagoda Nieborak ze Straży Miejskiej, która w ramach ETZT prowadzić będzie zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach.

– Zdarza się, że jako dorośli często dajemy dzieciom zły przykład, jeśli chodzi o zachowanie na drodze i poruszanie się po mieście. Zasady bezpieczeństwa należy wpajać od najmłodszych lat, najlepiej zaś robić to przez zabawę. Dlatego w pracy z najmłodszymi sięgamy po różnego rodzaju gry, zagadki i ćwiczenia praktyczne. Uczymy dzieci jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię na pasach i światłach oraz tego, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie odblasków – tłumaczy strażnik Nieborak i dodaje, że istotną częścią zajęć będzie także nauka elementarnych pojęć związanych z ekologią i ochroną środowiska.

– Jestem przekonana, że zachęcanie dzieci i młodzieży do tego, by korzystać z rowerów lub komunikacji miejskiej, przyniesie długofalowe korzyści. Wiadomo, że wzmożony ruch na drogach to nie tylko hałas, ale również emisja szkodliwych zanieczyszczeń. A wszyscy chcemy przecież oddychać świeżym powietrzem - dodaje.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów dzień bez samochodu
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE