Dyskutowali o bezpieczeństwie w powiecie

Dyskutowali o bezpieczeństwie w powiecie Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w centrum Przedborza, funkcjonowanie ratownictwa medycznego oraz współpraca policji z placówkami oświatowymi – to tylko niektóre tematy poruszane podczas wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Powiatu. Obradom przewodniczyła Starosta Beata Pokora.

W naradzie, która odbyła się w czwartek 2 września, oprócz radnych Rady Powiatu Radomszczańskiego: Arkadiusza Ciacha, Wojciecha Ślusarczyka i Janusza Czapli uczestniczyli także wicestarosta Małgorzata Lewandowska, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym Andrzej Kucharski, Pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Przedbórz, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Radomsku: Wojciech Auguścik i Mariusz Pawłowski, Komendant PSP w Radomsku Mariusz Wojcieszko, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomsku Małgorzata Widawska, Powiatowy Lekarz Weterynarii Tadeusz Płyk oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Marcin Rumin – Pluciński.

Jednym z tematów obrad był problem zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, głównie pieszym i rowerzystom, na odcinku drogi powiatowej DK42 przebiegającym przez centrum Przedborza (w rejonie ul. Trytwa i Leśna).

W okolicy zlokalizowanych jest wiele sklepów i punktów usługowych, co wiąże się z wzmożonym ruchem zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Tymczasem od wielu lat występuje tam duże natężenie ruchu kołowego – w tym aut ciężarowych, co powoduje duże zagrożenie wypadkami komunikacyjnymi. W celu rozwiązania problemu konieczny będzie kontakt z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza DK42.

Podczas narady omawiano aktualną sytuację epidemiologiczną, stan przygotowań do wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie minionych wakacji, a także wymagania dotyczące tworzenia żłobków i przedszkoli oraz ocenę stanu przygotowania tych placówek do epidemii COVID-19. Analizowano również stan działań w zakresie współpracy policji z placówkami oświatowymi w roku szkolnym 2020/2021.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał o zagrożeniu wścieklizną. Choroba ta, roznoszona obecnie głównie przez lisy, borsuki i nietoperze, w ostatnim czasie nie występowała na terenie naszego powiatu, jednak problem może powrócić – przypadki zakażenia dzikich zwierząt wścieklizną odnotowano w tym roku na trenie województwa świętokrzyskiego.

Dyrektor Szpitala Powiatowego, omawiając funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego na terenie powiatu, zwrócił uwagę na fakt, że w okresie pandemii koronawirusa, znacznie wydłużył się czas dotarcia karetek do miejsca pobytu osób wymagających pomocy (wynosi on w zależności od miejsca stacjonowania karetki od 19 min. 38 sek. w Radomsku do 27 min. 39 sek. w Żytnie).

Rzeczywistość pandemii pokazała, że nie da się spełnić wymogu, że czas od wezwania do przybycia karetki powinien być krótszy niż 15 minut – tłumaczył dyrektor Piotr Kagankiewicz, informując jednocześnie, że w przypadku szpitala w Radomsku czas oczekiwania na hospitalizację i tak był krótszy niż w większości innych placówek medycznych.

Kolejne posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Komisji Bezpieczeństwa będą uzależnione od sytuacji epidemicznej. W przypadku anomalii pogodowych na terenie powiatu zespół będzie, jak dotychczas, spotykał się w trybie alarmowym.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański starostwo radomsko zespół zarządzania kryzysowego posiedzenie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE