Dwa tygodnie na praktykach w Grecji. „Mistrzowie w swoim fachu” z Mechanika

Dwa tygodnie na praktykach w Grecji. „Mistrzowie w swoim fachu” z Mechanika Fot. ZSP nr 1

W dniach 7-21 maja, 30 uczniów z technikum budowlanego, technikum geodezyjnego, technikum mechanicznego oraz technikum pojazdów samochodowych a także troje nauczycieli uczestniczyło w wyjeździe do greckich Salonik.

Uczniowie odbywali tam praktyki zawodowe związane ze swoimi kierunkami kształcenia. Praktyki miały miejsce w przedsiębiorstwach oraz instytucjach publicznych. Technicy budowlańcy praktykowali w firmie projektowej Paschalias oraz na budowie przy remontowaniu i pracach wykończeniowych mieszkań; technicy geodeci pracowali w urzędzie Neapolis-Sykies w wydziale gospodarki przestrzennej i planowania oraz dokumentacji kartograficznej; technicy pojazdów samochodowych odbywali praktykę w autoryzowanym serwisie firmy Mercedes; technicy mechanicy pracowali w firmie Patsalas, zajmującej się obróbką aluminium. Młodzież porozumiewała się z pracownikami w języku angielskim.

Oprócz zajęć w zakładach pracy była także możliwość poznania greckiej kultury i historii. Grupa odwiedziła m.in. wodospady w Edessie, Muzeum Archeologiczne w Salonikach, Muzeum Żydowskie w Salonikach, termy Loutra Pozar oraz zabytki znajdujące się w Salonikach, takie jak Łuk Triumfalny Galeriusza, bazylika św. Dymitra, Rotunda. Nie zabrakło spacerów wśród wybrzeża oraz plażowania i próbowania greckiej kuchni.

Dwutygodniowe praktyki zagraniczne były więc nie tylko doświadczeniem zawodowym, ale również lekcją języka angielskiego, spotkaniem z inną kulturą oraz integracją w międzynarodowym środowisku. Zapewne taki wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczniów Mechanika.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 uzyskał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt „Mistrzowie w swoim fachu” otrzymał finansowanie w kwocie 54 603 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje blisko ćwierć miliona złotych.

Projekt przygotowali nauczyciele Monika Teuber, Damian Pawlikowski i Paweł Dudek.

Więcej o:
staż mechanik zsp nr 1 praktyki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE