Druhowie OSP w Radomsku nie otrzymają większego ekwiwalentu za udział w akcjach i szkoleniach

Druhowie OSP w Radomsku nie otrzymają większego ekwiwalentu za udział w akcjach i szkoleniach Fot. OSP Bogwidzowy

Druhowie z jednostek OSP z Radomska nie otrzymają większego ekwiwalentu za udział w akcjach orasz szkoleniach. Przynajmniej na razie.

O zwiększenie ekwiwalentu wnioskowali radni opozycyjni, którzy złożyli projekt uchwały w tej sprawie na nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Chcieli, by ekwiwalent za udział w akcjach wzrósł z 19 do 23 złotych netto za godzinę oraz z 10 do 13 złotych netto za udział w szkoleniach.

- Z naszych wyliczeń wynika, że dla budżetu miasta w tym roku byłaby to kwota ok. 4 tys. złotych, natomiast w roku 2022 – ok. 10 tys. złotych. Pamiętajmy, że druhowie nie pracują dla pieniędzy, tylko z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy. Powinniśmy ich pracę docenić. Nieprzyzwoite zatem byłoby, żeby ten projekt uchwały odrzucić – mówił radny Łukasz Więcek.

Tak się jednak stało. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 9 radnych, 11 było przeciw.

- Nie mówię, że regulacja kwot ekwiwalentu się nie należy, ale nie w takim trybie. Nie jest to sprawa nagła, która musi być omawiana na nadzwyczajnej sesji. Jestem prezesem zarządu oddziału miejskiego związku OSP i dotychczas na posiedzeniach zarządu nie było dyskusji na temat konieczności wzrostu kwot ekwiwalentu. To właśnie zarząd miejski OSP powinien w pierwszej kolejności wypowiedzieć się w tej sprawie – stwierdził prezydent, Jarosław Ferenc.

Punkt obrad, dotyczący wzrostu ekwiwalentu wywołał ożywioną dyskusję na temat współpracy pomiędzy władzami miasta, a radnymi koalicyjnymi i opozycyjnymi.

Wypowiedzi wnioskodawców, a w szczególności radnego Rafała Dębskiego (byłego przewodniczącego Rady Miejskiej), prezydent Jarosław Ferenc nazwał populizmem. Skomentował to radny Łukasz Więcek.

- Mam panu, panie prezydencie przypomnieć pana wystąpienia z czasów, gdy był pan radnym? Można sięgnąć po nagrania. Zapewniam, że zrobię to za każdym razem, jeśli jeszcze raz usłyszę, że mówi pan o wypowiedziach radnego Dębskiego, że są populistyczne – oświadczył radny Łukasz Więcek.

- Jeśli projekt uchwały zgłasza prezydent, nie ma dyskusji. Jeśli natomiast my składamy, to pojawia się problem i mówienie o populizmie – dodał Łukasz Więcek.

Prezydent, Jarosław Ferenc zapewnił, że na koniec sierpnia zwoła posiedzenie zarządu miejskiego OSP, na którym poruszony zostanie temat wzrostu kwot ekwiwalentu.

Więcej o:
radomsko rada miasta radomsko osp ekwiwalent
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE