Domowa opieka medyczna dla chorych na COVID-19

Domowa opieka medyczna dla chorych na COVID-19 Fot. NFZ

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną. Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala - mówił podczas konferencji prasowej dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister zdrowia podał, że dziś objętych programem zostało 7 tys. osób i tym samym otrzymają pulsoksymetry.

W Łódzkiem do programu zgłosili się, między innymi, lekarze z poradni: Miejskie Centrum Medyczne Jonschera, Centrum Medyczne Ogrodowa OMC Sp. z o.o. Skierniewice, NZOZ „MEDYK” Sp. z o.o. Kutno, NZOZ „MEDICUS” Sieradz, NZOZ BEJA - MED Sp. z o.o. w Łodzi, NZOZ MED-KOL Sp. z o.o. ul. Koluszki, Salve Medica w Łodzi, SP ZOZ MSWiA w Łodzi, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

W powiecie radomszczańskim:

- Gminny Ośrodek Zdrowia w Kobielach Wielkich
- NZOZ Przychodnia Lekarska MEDYK Sp. j. 97-500 RADOMSKO
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDAX Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 29, 97-500 Radomsko

Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?

Pacjenci z COVID-19, którzy:

• ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.

Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

• mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:

a) wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub

b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Korzyści

Pacjenci, którzy będą korzystali z Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych.

Pulsoksymetr i PulsoCare

Chory będzie sam dokonywał pomiarów stanu zdrowia z użyciem pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare. Pulsoksymetr do domu pacjenta dostarczy listonosz. Nawet w sobotę. Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetru oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych.

Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.

Opieka nad pacjentem

Konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą do chorego pogotowie ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.

DOM, czyli Twoje bezpieczeństwo

- Pulsoksymetr daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, a jego lekarzowi POZ dodatkowe narzędzie do kontrolowania stanu swojego pacjenta. Oczywiście pacjent nie jest pod opieką bezdusznej aplikacji. Taki chory jest jakby pod opieką 2 lekarzy: swojego lekarza pierwszego kontaktu od poniedziałku do piątku i zespołu medycznego z Centrum Kontaktu non stop – mówi lekarz POZ z NZOZ Zgoda w Konstantynowie Łódzkim, dr Ewa Nowacka-Polka.

Wyniki badań pacjentów są zbierane poprzez system PulsoCare. System jest udostępniony pacjentom jako strona internetowa na komputerze (https://pulsocare.mz.gov.pl) lub jako aplikacja mobilna na telefonie. Darmowa aplikacja mobilna jest dostępna poprzez platformy Android (Google Play) i iOS (Appstore). Wszyscy pacjenci posiadający dostęp do internetu mogą z niej skorzystać. W systemie PulsoCare pacjenci wprowadzają wyniki pomiarów z pulsoksymetru i odpowiadają na pytania dotyczące stanu zdrowia w ankiecie. Aplikacja mobilna łączy się z pulsoksymetrem przez Bluetooth i sama sczytuje dane o poziomie saturacji i tętnie pacjenta. Dane można również wprowadzić do systemu ręcznie po przeczytaniu ich z ekranu pulsoksymetru.

Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków własnych Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej.

(info: NFZ w Łodzi)

Więcej o:
koronawirus nfz pulsoksymetr domowa opieka medyczna projekt ministerstwo zdrowia monitoring pacjentów covid-19

Załączniki

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE