Czy zdjęcia Radomska z II Wojny Światowej trafią do Muzeum?

Czy zdjęcia Radomska z II Wojny Światowej trafią do Muzeum?

Kilka dni temu pisaliśmy o odnalezionej na Ebayu kolekcji zdjęć Radomska z okresu wojny i okupacji. Paweł Dudek, historyk i twórca bloga radomsk.pl, skontaktował się ze sprzedawcą, żeby wynegocjować cenę za cały komplet fotografii. Na grupie „Radomsko - historyczne zdjęcia” odniósł się dziś do całej sprawy.

Jak ocenił Dudek, ze 196 wystawionych na sprzedaż zdjęć zaledwie 79 na pewno przedstawia Radomsko. Pozostałe są trudne do zidentyfikowania, nie ma na nich punktów zaczepienia, które mogłyby pomóc zidentyfikować miejsce ich zrobienia. 

Całkowita wartość wszystkich aukcji to prawie 14 tys. euro, czyli ok. 62 tys. złotych. Po propozycji Pawła Dudka, aby odkupić wszystkie fotografie jako komplet, sprzedawca zmniejszył cenę o połowę - do 6 909 euro (31 090 zł). 

- Po kolejnej próbie negocjacji i użyciu innych argumentów postanowił on, że sprzeda cały zestaw za 5 000 Euro, czyli ok. 22 500 zł. Postanowiłem jeszcze zapytać o cenę za zestaw tylko 79 zdjęć, co do których mamy pewność, że przedstawiają one Radomsko. W tym przypadku sprzedający wycenił zestaw na 3200 euro, czyli ok. 14 400 zł - napisał Paweł Dudek. 

- Jak ta cena ma się do realnej wartości tych zdjęć? Na tę chwilę jest ona za wysoka. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń, ale przede wszystkim rozmów z osobami, które znają się na tym temacie - kupują takie zdjęcia, zajmują się tym zawodowo. Sprawdzałem to u różnych osób, nie tylko z Radomska. Nie można oczywiście sprowadzić tego do jakiejś bezwzględnej statystyki, ale przykładowa cena zdjęcia przedstawiającego Radomsko w czasie drugiej wojny światowej to kilkadziesiąt złotych. Niekiedy nawet takie zdjęcie można kupić za kilka czy kilkanaście złotych. Tymczasem tutaj sprzedawca żąda prawie 200 zł za sztukę - dodaje.

Zobacz także: Unikatowe zdjęcia Radomska z II Wojny Światowej. Problemem jest cena - nawet 30 tys. złotych

Dudek wspomina także, że wiele z tych zdjęć nie różni się znacząco od fotografii posiadanych już przez muzeum. Są oczywiście cennymi pamiątkami historii, ale nie wniosą raczej do naszej wiedzy o Radomsku niczego nowego. Dlatego, zdaniem Dudka, nie warto kupować ich aż tak drogo. 

- Gdyby to były zdjęcia ze środka nieistniejącego kościoła ewangelickiego, dokładne zdjęcia przedstawiające cerkiew, czy synagogę albo nawet dokładne zdjęcia poszczególnych kamienic przy Rynku, sprawa toczyłaby się innym trybem - zauważa.

- W związku z tym na chwilę obecną wydaje mi się, że nie ma potrzeby robić zbiórki pieniędzy. Argumentów przeciw zbiórce robionej przeze mnie czy przez jakąkolwiek osobę prywatną jest jeszcze kilka. W najbliższą niedzielę mamy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zeszłym roku w Radomsku zebrano ponad 100 000 zł. Nie chcę twierdzić, że taka zbiórka kolidowałaby z akcją charytatywną, ale nie chcę też aby pojawił się chociaż jeden argument, że przez to zebrano choć złotówkę mniej, bo ktoś miał dylemat czy dać pieniądze na chore dzieci, czy na stare zdjęcia - dodaje.

Paweł Dudek odniósł się też do pomysłu z przekazaniem diet radnych na zakup fotografii:

- Nie chciałbym być też łączony z żądaniem przekazania całej miesięcznej wypłaty przez prezydenta miasta czy też wszystkich radnych, chociaż deklaracja np. pani Wiola Pal jest godna podziwu i jeżeli ktoś deklaruje to za samego siebie to miłe - stwierdza.

- Raczej nie ma obaw, że teraz ktoś wykupi te wszystkie zdjęcia. Cena jest zbyt wysoka i to tej głębokiej analizie to nie jest odkrycie na tyle przełomowe, aby nie patrzeć na pieniądze. Jeśli jakieś pojedyncze zdjęcia znikną do czasu ewentualnego zakupu, to moim zdaniem nie byłaby to jakaś ogromna strata. Niezależnie od tego członkowie grupy pobierają już to co jest na aukcji ze znakami wodnymi. Dobre i to. Bardzo fajnie, że znalazło się spore grono osób, które zadeklarowały wsparcie. Jeśli ktoś ma większą moc sprawczą, aby załatwić temat na już i zadeklaruje, że ma 15 000 zł, chętnie przekażę kontakt, czy pomogę w inny sposób - dodaje. 

Więcej o:
historia ii wojna światowa zdjęcia stare radomsko wojna okupacja muzeum regionalne
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE