Czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek? Postępowanie wyjaśniające i przeszukania

Czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek? Postępowanie wyjaśniające i przeszukania Fot. UOKiK

Czy dostawy ambulansów do podmiotów leczniczych odbywają się z naruszeniem prawa konkurencji Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy Urzędu, po uzyskaniu zgody sądu, przeprowadzili przeszukania w siedzibach kilku przedsiębiorców.

W kwietniu 2023 r. pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją ambulansów.

Prowadzone czynności miały związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z informacji Urzędu wynika, że przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach organizowanych m.in. przez stacje pogotowia ratunkowego i szpitale mogli zawrzeć antykonkurencyjne porozumienie, które trwało od 2014 roku. Analizowany jest obecnie zebrany materiał dowodowy, który wskazuje, że w porozumienie była zaangażowana większa liczba przedsiębiorców.

- Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które odbyły się za zgodą sądu. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przetargi na zakup ambulansów są organizowane regularnie przez setki krajowych podmiotów leczniczych, a ich przedmiotem są dostawy pojazdów kluczowych dla realizacji wielu świadczeń zdrowotnych. Dlatego też możemy mieć do czynienia z naruszeniem prawa konkurencji na rynku, który jest istotny dla właściwego działania systemu opieki zdrowotnej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

- Zmowy przetargowe powodują nieefektywne wydawanie pieniędzy przez poszkodowane instytucje publiczne i straty w budżecie państwa, co może być odczuwalne dla nas wszystkich. Dlatego apeluję do osób, które posiadają wiedzę o fakcie zawarcia zmowy, o kontakt z UOKiK w ramach naszego programu pozyskiwania informacji od sygnalistów. Gwarantujemy pełną anonimowość – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Więcej o:
Czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek? Postępowanie wyjaśniające i przeszukania UOKiK Czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek? Postępowanie wyjaśniające i przeszukania Czy istnieje zmowa przetargowa przy dostawach karetek?
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE