…czyli fantastyczny spektakl przygotowany od podstaw przez dzieci i młodzież uczestniczącą w projekcie „Lato w teatrze”. Spektakl ten to ukoronowanie ciężkiej, ale dającej dużo radości... ››
…czyli fantastyczny spektakl przygotowany od podstaw przez dzieci i młodzież uczestniczącą w projekcie „Lato w teatrze”. Spektakl ten to ukoronowanie ciężkiej, ale dającej dużo radości pracy wielu młodych ludzi, którzy brali udział w warsztatach organizowanych przez radomszczański Miejski Dom Kultury.
30 lipca odbyła się premiera spektaklu. Widzowie mogli na nowo odkryć znane i lubiane przez dzieci utwory, a temu wszystkiemu towarzyszyła świetna muzyka i scenografia. Spektakl przygotowany został w ramach projektu "Artystyczne wakacje" koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
„ […] kiedy zbliża się deadline.” - czyli przygotowania do spektaklu
38 uczestników warsztatów od 19 lipca czekało na ten dzień. Byli oni podzieleni na 4 grupy, a każda z nich pod okiem doświadczonej kadry odpowiedzialna była za konkretną część związaną ze spektaklem. I tak grupa aktorska, jak łatwo zgadnąć, poznawała tajniki sztuki aktorskiej, ćwiczyła choreografię, a wszystko to pod okiem Haliny Pitry – Ptaszek – aktorki i reżyserki w Łódzkim Teatrze Muzycznym i Artura Żymełki - instruktora i choreografa w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Kolejną grupą była grupa muzyczna - ośmiu młodych muzyków pod opieką Pawła Zagaja i Pauli Kwietniewskiej zajęło się przygotowaniem oprawy muzycznej spektaklu - Opieraliśmy się głównie na utworach z „Akademii Pana Kleksa”, bo te według nas najbardziej pasowały - trochę je przerobiliśmy - efekt jest świetny. Poza utworami z „Akademii Pana Kleksa” wykorzystaliśmy też kilka kawałków jazzowych – relacjonuje Michał z sekcji muzycznej.
Przygotowaniem scenografii i kostiumów zajęła się trzecia z grup – scenograficzno – kostiumowa. Grupą tą kierowała Joanna Sroczyńska. Promocją spektaklu zajęła się zaś ostatnia grupa – promocyjno – dziennikarska.
Wszystkie wymienione grupy współpracowały ze sobą przez ostatnie tygodnie, a efektem ich wspólnej pracy są właśnie „Cuda i dziwy”, czyli zbiór scenek opartych na wierszach Juliana Tuwima, Anny Skarżyńskiej i Jana Brzechwy. Jak powiedzieli nam niektórzy z uczestników projektu - atmosfera była świetna, było i śmiesznie, ale i trochę nerwowo, szczególnie kiedy zbliża się deadline, zwłaszcza, że nikt nie próżnował i chciał żeby wszystko wyszło jak najlepiej iii…. UDAŁO SIĘ! :)
„Spektakl […] był świetny!”
Wystawiony dzisiaj spektakl to widowisko słowno muzyczne oparte na poezji Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Anny Skarżyńskiej oraz tekstach własnych. Scenariusz widowiska przygotowała kierująca grupą aktorską pani Halina Pitra – Ptaszek. Widownia zapełniła się głównie najmłodszymi oraz ich rodzicami. Widzowie mogli obejrzeć i wysłuchać w nowej aranżacji takie utwory jak „Na wyspach Bergamutach”, „Staś Pytalski”, „Kaczka Dziwaczka”, „Tańcowała Igła z Nitką”, „Leń”, „Koleżanki Dokuczanki”, „Psie Smutki”, „Lokomotywa”, „Spóźniony Słowik” czy „Rzepka”. Aktorzy zachwycili wszystkich, a zwłaszcza najmłodszych widzów, którzy masowo podchodzili pod scenę, by zobaczyć z bliska swoich starszych kolegów i koleżanki. Genialna muzyka i barwna scenografia zachęciła wielu maluchów do śpiewania razem z aktorami.
Praca młodych aktorów, muzyków, scenografów i dziennikarzy opłaciła się. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami i wieloma pozytywnymi głosami widzów - jednym słowem był świetny. Brawa i uśmiech publiczności to chyba najlepsza nagroda dla młodych artystów. Na koniec na najmłodszych czekał słodki poczęstunek.
Ci, którzy nie byli na dzisiejszej premierze, mogą to jeszcze nadrobić – a naprawdę warto! Jeszcze jutro (31 lipca) jest okazja zobaczyć „Cuda i dziwy” w radomszczańskim Domu Kultury o godzinie 17:00 - cena biletu: szczery uśmiech :))))).