Radomsko to miasto otwarte, a kto tego jeszcze nie wie, szybko się o tym może przekonać. Otwartość naszego miasta promuje już hasło „Radomsko – otwarte miasto od 1266”, a oprócz hasła o... ››
Radomsko to miasto otwarte, a kto tego jeszcze nie wie, szybko się o tym może przekonać. Otwartość naszego miasta promuje już hasło „Radomsko – otwarte miasto od 1266”, a oprócz hasła o radomszczańskiej otwartości dobitnie świadczą nazwy radomszczańskich imprez i festiwali - do Różewicz Open Festival i Radomsko Open by Night dołączył kolejny festiwal z „Open” w nazwie – Radomsko Open Art Festival. Jego pierwsza edycja już za nami, a wszyscy bawili się świetnie.
Co to Open Art?
Festiwal artystyczny, który odbył się w dniach 31 lipca – 1 sierpnia w Radomsku zorganizowany został w ramach projektu "Multifaced twin towns". Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej projektu: Celem projektu […] jest wspieranie i rozwijanie sieci tematycznych między miastami utworzonymi na bazie zeszłorocznej konferencji „Golden ideas for creativity”. Ma on na celu pogłębienie istniejącej współpracy oraz wypracowanie nowych obszarów działań. Kolejnym priorytetem jest również znalezienie najlepszych praktyk w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, pogłębianie dialogu międzykulturowego i podnoszenie świadomości na temat demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego poprzez odgrywanie aktywnej roli w rożnych dziedzinach życia społecznego. Partnerami projektu są Lincoln (Anglia), Makó (Węgry), Wozniesiensk (Ukraina), Mickūnai (Litwa) oraz gość specjalny - organizacja pozarządowa Ha!Qua z Hessequa (RPA).
„Multifaced twin towns” łączy trzy wydarzenia, które odbędą się w Radomsku latem i jesienią 2010 r. :
• Open Art Festival Radomsko 2010 („Międzynarodowy Festiwal Artystyczny”)
• „International Soccer Tournament” („Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej”)
• „Your voice – Your future” („Twój głos – Twoja przyszłość”).
Radomszczański Urząd Miasta, jako jedyny w kraju, zdobył na przeprowadzenie projektu aż 21.595,67 euro z Unii Europejskiej z Education, Audiovisual and Culture Executive Agency z siedzibą w Brukseli. Open Art Festiwal to impreza artystyczna, lecz dwie kolejne, które odbędą się jesienią w Radomsku w ramach "Multifaced twin towns", będą mieć charakter sportowo – rekreacyjny.
„Sztuka łączy”: cztery miasta, cztery kultury – jedno spotkanie
W Open Arcie udział wzięły oprócz Radomska trzy miasta partnerskie naszego miasta: Lincoln, Makó oraz Wozniesiensk. Radomsko Open Art Festiwal to festiwal czterech jakże odmiennych kultur, a jego charakter zawarty został w haśle przewodnim festiwalu: „Sztuka łączy” cztery miasta, cztery kultury – jedno spotkanie. Podczas trwania całego festiwalu zorganizowany został szereg warsztatów i pokazów artystycznych nawiązujących do kultur i tradycji zaangażowanych w przedsięwzięcie miast partnerskich.
Pierwszy dzień festiwalu i niedzielne przedpołudnie upłynęło pod znakiem warsztatów artystycznych. Oprócz uczestników projektu w międzykulturowych warsztatach tanecznych czy fotograficznych wzięli licznie udział mieszkańcy miasta, którzy wcześniej zgłosili swoją chęć udziału w konkretnych warsztatach. Było to ponad 40 osób.
Pasjonaci fotografii mogli zaczerpnąć wiedzę i łyk inspiracji na warsztatach fotograficznych, prowadzonych przez Marcina Kwartę – radomszczańskiego artystę – fotografika. Młodzi fotograficy pracowali w plenerze miasta, a owocem ich wysiłku były prace, które można było podziwiać podczas niedzielnego finału festiwalu. Tematy, które zaproponowano uczestnikom warsztatów to „światło i cień” oraz „Autoportret miasta”.
Dla tych, którzy wolą śpiew, odbyły się warsztaty wokalne, które poprowadziła Karolina Sambor–Kobiałka, obecnie związana z Operą Kameralną w Warszawie oraz z Zespołem Śpiewaków "Camerata Silesia". Uczestnicy tych warsztatów mogli m.in. nauczyć się znanej z musicalu „Metro” piosenki „Wieża Babel”. Aby zaakcentować wielokulturowość festiwalu uczono się jej zaadaptowanej na trzy języki używane na Open Art Festival.
Dla fanów tańca spotkanie z Anetą Bus było nie lada gratką. Na warsztatach uczestnicy wyćwiczyli nowoczesny układ hip – hopowy, który został zaprezentowany publiczności podczas finałowego koncertu. Ponadto goście z Lincoln oraz Dj Levy, czyli Robert Lewandowski, na patio Miejskiego Domu Kultury poprowadzili w niedzielę warsztaty dla młodych DJ - ów.
COOLturowy finał
Wydarzeniem kończącym cały Radomsko Open Art Festival był finałowy koncert, który odbył się w niedzielne popołudnie na placu 3 Maja. Radomszczanie mogli podziwiać to, co przygotowali na tę okazję zagraniczni gości. Jako pierwsi wystąpili goście z Lincoln, którzy z uporem i determinacją zaśpiewali dla wszystkich zgromadzonych na placu piosenkę „Hej sokoły”. To nie jedyna atrakcja jaką przygotowali dla publiczności Anglicy. Po „Hej sokoły’ przyszedł czas na coś bardziej młodzieżowego i tak młodzi, stojący za konsoletą Brytyjczycy zaprezentowali radomszczanom dawkę nowoczesnych dźwięków. Na zakończenie angielskich występów mieszkańcom naszego miasta zaprezentowała swój wokal Kayleigh Sanders.
Po swoich kolegach z Lincoln swoje talenty ujawnili przed radomszczanami goście z Ukrainy. Zaprezentowali oni fantastyczny taneczno – wokalny program artystyczny. Młodzi Ukraińcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.
Publiczność mogła także obejrzeć co dla niej przygotowali gospodarze. Na placu 3 Maja wystąpiła Grupa (nie)Docelowa (utworzona z adeptów studia wokalnego Miejskiego Domu Kultury oraz grupy tanecznej Dropsy Squad). Talenty sceniczne zaprezentowane przez Grupę (nie)Docelową także zostały docenione przez radomszczańską publikę.
Na samym końcu zaprezentowali się uczestnicy warsztatów tanecznych. Pokazali oni układ taneczny według choreografii Anety Bus, zaś uczestnicy warsztatów wokalnych zaśpiewali wspomnianą wcześniej piosenkę „Wieża Babel”. Wszyscy, zarówno uczestnicy projektu, warsztatów oraz publiczność bawiła się świetnie. Cel integracji mieszkańców Radomska z mieszkańcami miast partnerskich osiągnięty! :)