Co powinniśmy wiedzieć na temat odzyskiwania danych z dysku?

Co powinniśmy wiedzieć na temat odzyskiwania danych z dysku? Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Odzyskiwanie danych z dysku to nic innego jak proces, który przede wszystkim polega na tym, by podjąć szereg czynności, służący do przewracania dostępu do danych, które zostały zapisane na dowolnym nośniku.

Ponadto odzyskiwanie z danych z dysku dotyczy także odtwarzaniu fizycznego ich zapisu, który ma na celu otrzymanie ich pierwotnej struktury. Powinniśmy także wiedzieć, że jeżeli w profesjonalnych laboratoriach dochodzi do odzyskiwania danych z dysku, możliwe jest uzyskanie utraconych i uszkodzonych plików z urządzeń, które zostały nawet bardzo poważnie uszkodzone.

Odzyskiwanie danych a skomplikowana sytuacja

Naturalnie niekiedy zdarza się, że podczas korzystania z naszego komputera, laptopa, przenośnego dysku, pendriva, czy nawet smartfona, zauważymy, że urządzenie nie działa poprawnie i tego typu czynności od razu wzbudzają nasz niepokój.

Możemy nawet zaobserwować, że przeglądając zawartość pamięci tego sprzętu, zauważyły braki w niektórych plikach. Oczywiście bardzo kuszącą propozycją jest skorzystanie z różnego rodzaju programów, które są dostępne w internecie i proponują nam one w łatwy sposób odzyskiwanie danych z dysku.

Jednak musimy pamiętać o tym, że czynności podejmowane samodzielnie w ten sposób mogą doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń i późniejsze odzyskiwanie danych z dysku stanie się całkowicie niemożliwe nawet wtedy, kiedy później, w dalszej kolejności problemem zajmą się profesjonaliści.

Warto jednak wspomnieć, że w zaawansowanych laboratoriach możliwe jest nawet odzyskiwanie danych z dysku w przypadku bardzo ciężkich uszkodzeń urządzeń, na których dane pliki były wcześniej zapisane. Dlatego też nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że wykwalifikowani fachowcy radzą sobie z odzyskiwaniem danych utraconych z uszkodzonych urządzeń, które uległy zniszczeniu wskutek pożaru czy powodzi.

Musimy również wspomnieć o dość istotnym fakcie. Mianowicie odzyskiwania danych na chwilę obecną nie jest na tyle popularne, że stało się jedną z wielu specjalności informatyki. Jednak wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie każdy informatyk poradzi sobie z tego typu zadaniem. Ponadto możemy błędnie zakładać, że również osoby znające się na elektronice i elektryce podejmuje się zadania, ale powinniśmy mieć świadomość tego, że tego typu czynności mogą okazać się niezbyt owocne.

Odzyskiwanie danych z dysku, czyli trudny proces

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, kiedy rozpoczniemy poszukiwania w Internecie na temat uszkodzonych i utraconych plików, odzyskiwanie danych z dysku to naprawdę trudny i żmudny do wykonania proces. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie czynności z tym związane wymagają odpowiedniej wiedzy z zakresu elektroniki, programowania, fizyki, a także robotyki i automatyki i niejednokrotnie również specjalistycznej wiedzy z szeroko pojętych metod przechowywania danych. Przydatne będą także informacje dotyczące systemów bazodanowych, systemów plików oraz kryptologii.

Ogólnie przyjmuje się, że średnia skuteczność dotycząca odzyskiwania danych z dysku na całym świecie nawet w najlepszych laboratoriach wynosi około 76%. Śmiało możemy zatem wnioskować, że w przypadku jakiejkolwiek awarii lub podejrzenia uszkodzenia urządzenia, na którym były zapisane dla nas ważne dane, nie powinniśmy podejmować działań na własną rękę.

Dlatego też oznacza to również, że nie warto korzystać z różnego rodzaju darmowych programów, które są dostępne w internecie i zapewniają nas o tym, że on zyskiwanie danych z dysku to proces niezwykle łatwe i intuicyjne do wykonania, co jest nieprawdą.

Podsumowanie

Mimo tego, że dokładamy wszelkich starań, by odpowiednio zabezpieczać nasze dane, może dojść do sytuacji, że odzyskiwanie danych z dysku będzie konieczne. Jak już wspomnieliśmy, w takiej sytuacji powinniśmy skorzystać tylko i wyłącznie z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale radzą sobie z tego typu zadaniami. Oznacza to więc, że należy zaniechać wszystkich samodzielnych czynności, jeżeli nie posiadamy do tego odpowiedniej wiedzy i kluczowych kwalifikacji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE