Co bardziej się opłaca – skup czy złomowanie?

Co bardziej się opłaca – skup czy złomowanie? Fot. pixabay.com

Niektóre używane samochody są w tak kiepskim stanie, że jedyną sensowną opcją wydaje się ich oddanie na złom. Można jeszcze rozważyć sprzedaż samochodu do skupu – niektóre placówki przyjmują nawet bardzo zniszczone auta. Co jest lepsze?

Skupowanie samochodów

Firmy skupujące używane samochody, jak Skup aut Nakło nad Notecią, często zajmują się także złomowaniem pojazdów. To jednak nie jest to samo. Samochody przyjmowane do skupu zwykle są rozbierane na części, które można sprzedać lub wykorzystać do naprawy innych pojazdów. Niektóre modele poddawane są renowacji i wystawiane na sprzedaż. Tylko samochody w bardzo złym stanie technicznym, z którymi naprawdę już nic nie da się zrobić, idą na złomowanie.

Cena za auto oddawane do skupu zależy od wielu czynników, między innymi rocznika, marki, modelu, stanu uszkodzenia. Wycena jest indywidualna, na podstawie szczegółowych oględzin pojazdu, a w dobrym skupie pieniądze są wypłacane od razu, na konto sprzedającego lub w formie gotówki.

Oddanie do skupu bardzo starego, mocno zużytego samochodu jest zazwyczaj bardziej opłacalne niż szukanie prywatnego nabywcy na rynku wtórnym, i do tego cała procedura trwa znacznie krócej.

Kiedy na złom?

Złomowanie ma miejsce wtedy, gdy pojazd nie nadaje się do użytku, jego naprawa jest nieopłacalna i nie można z niego pozyskać żadnych wartościowych części. Dobre placówki, jak skup aut Szubin, same odbierają uszkodzony pojazd i przewożą go do Stacji Demontażu Pojazdów.

Za oddany na złom samochód też dostaje się pieniądze, choć z reguły są one mniejsze niż przy sprzedaży auta do skupu. Co ważne, złomowany samochód musi ważyć co najmniej 90 procent masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego – jeśli samodzielnie wymontujemy części żeby je sprzedać, stacja obniży kwotę by zrekompensować te ubytki.

Uwaga na formalności

Niezależnie od tego, czy samochód trafia na złom, czy do skupu, zawsze należy zadbać o wszystkie formalności. Sprzedaż samochodu musi zostać potwierdzona umową na piśmie, należy też uregulować kwestie ubezpieczenia oraz przerejestrowania. Przy złomowaniu trzeba dostarczyć do SDP dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, numer VIN oraz tablice rejestracyjne, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu w Urzędzie Komunikacji oraz Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które obsługiwało polisę OC.

Warto mieć na uwadze, że jeśli nie dopełni się tych formalności, a samochód zostanie użyty do popełnienia przestępstwa, wciąż będziemy ponosić konsekwencje prawne, mimo że wykroczeń dopuścił się ktoś inny.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE