Ministerstwo Zdrowia zachęca osoby, które pokonały koronawirusa do oddawania osocza. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać* leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Aby oddać osocze należy zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umówić się na wizytę.
Poniżej kilka ważnych informacji dla osób, które przechorowały COVID-19 i chcą oddać osocze:
- Ozdrowieńcy, którzy przechorowali COVID-19 i chcą oddać osocze, muszą spełnić takie same wymagania, co dawcy krwi.
Ponadto osoby takie muszą spełniać dodatkowe kryteria:
- po przechorowaniu COVID-19 minęło co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli),
- po zakażeniu SARS-CoV-2 minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji,
- po stwierdzeniu obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2 i braku objawów COVID-19 upłynęło co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
- Osocza nie mogą oddać kobiety, które były w ciąży, osoby po przetoczeniach krwi oraz osoby z alloprzeciwciałami do antygenów HLA
* Zaobserwowano wiele spektakularnych wyzdrowień po podaniu osocza ozdrowieńców. Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jednak za mało jest jeszcze zakończonych kontrolowanych badań klinicznych, żeby można było określić precyzyjne wskazania do podania osocza.