Budujemy dom. Po jakie ekologiczne rozwiązania warto sięgnąć?

Budujemy dom. Po jakie ekologiczne rozwiązania warto sięgnąć?

Rozwiązania ekologiczne nie tylko nie zatruwają środowiska, ale często oferują wyższy komfort życia i niejednokrotnie wyższą opłacalność finansową. Doskonałym dowodem na słuszność tej hipotezy jest kwestia związana z budową domu ekologicznego. Panele solarne, pompy ciepła, fotowoltaika – to tylko niektóre przykłady na to, jak można stworzyć wyjątkowy dom eko. Poniżej sprawdzamy, z jakich rozwiązań zdecydowanie warto skorzystać.

Ekologia zaczyna się już od fazy projektowej

Jeżeli chcemy zbudować nowoczesny i jak najbardziej samowystarczalny budynek, to najważniejsze elementy powinniśmy ustalić jeszcze przed stworzeniem projektu architektonicznego. Kluczowy jest wybór materiałów. Tam, gdzie nie ma potrzeby korzystania z tworzyw sztucznych, warto zdecydować się na naturalne, ekologiczne surowce. Doskonałymi przykładami jest wełna ociepleniowa i drewno.

Należy zwrócić uwagę na umiejscowienie okien i drzwi, a także grubość murów i ich położenie. Ekologiczny dom powinien być zaprojektowany tak, aby straty ciepła były jak najniższe. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest system rekuperacyjny, który zapewnia wysoką jakość powietrza w domu i minimalne straty energii. Domy wyposażone w rekuperatory są w stanie przynieść oszczędności grzewcze w wysokości nawet 30% kosztów.

Ekologiczny dom to czysta energia i samowystarczalność

Ekologiczne budownictwo pociąga za sobą konieczność zadbania o standard energetyczny budynku. Pod względem definicyjnym wyróżniamy kilka modeli: domy energooszczędne, niskoenergetyczne, pasywne i zeroenergetyczne.

Doskonałym elementem nowoczesnego budownictwa są instalacje fotowoltaiczne, które będą dostarczały nam darmowy prąd ze słońca. Dobrze dobrana mikroinstalacja jest w stanie zwrócić się w całości już po 6-9 latach. Dodatkowo warto rozważyć zakup zestawu kolektorów słonecznych. Panele solarne są stosunkowo niedrogie i gwarantują nam darmowe ogrzewanie wody użytkowej. W zakresie ogrzewania wnętrza ogromny komfort daje instalacja pompy ciepła, zwłaszcza takiej, którą bez problemu przestawimy w okresie letnim na funkcję chłodzenia. W ten sposób tworzymy samowystarczalną konstrukcję, w której jeden system zasila kolejny.

Jeżeli zdecydujemy się na powyższe udogodnienia, warto też zadbać o właściwy nadzór nad pracą poszczególnych systemów oraz optymalizację energetyczną. Obydwa cele spełnimy, wybierając nowoczesne systemy kontroli, np. Ekontrol od firmy Hewalex dla zdalnego kontrolowania pracy pomp ciepła. Z kolei innowacyjny system Opti-Ener zapewni komfortowe zarządzanie zużyciem energii i idealnie rozplanuje pracę poszczególnych urządzeń. Rozwiązań ekologicznych jest coraz więcej i stają się one niezwykle opłacalne. 

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE