Budowa hali produkcyjnej w 3 krokach

Budowa hali produkcyjnej w 3 krokach

Każda inwestycja budowlana wiąże się z ryzykiem niepowodzenia - zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji. Wiedza z zakresu wykonawstwa często okazuje się niewystarczająca do tego, by wyeliminować niepowodzenia budowlane. Co zatem powinniśmy uwzględnić przy budowie hali produkcyjnej? Jakie czynniki wpływają na zasadność inwestycji? A w końcu jak przeprowadzić analizę z uwzględnieniem ryzyka? Odpowiemy na te pytania, opisując krok po kroku budowę hali produkcyjnej.

Jakie ryzyko towarzyszy budowie hali produkcyjnej?

Wśród najczęściej wymienianych sytuacji związanych z ryzykiem inwestycyjnym wymienia się m.in.:

  • niedotrzymanie terminów co do przygotowania projektu lub jego realizacji,
  • przekroczenie wydatków inwestycyjnych,
  • zamrożenie kapitału,
  • korzystanie w fazie wykonawstwa z niskiej jakości materiałów,
  • problemy z planowaniem wydatków w trakcie realizacji projektu.

Odpowiedzialność spoczywająca na barkach generalnego wykonawcy lub projektanta danego obiektu jest ogromna, dlatego warto wiedzieć, jak przeprowadzić proces inwestycyjny zgodnie z wymogami i na co zwrócić uwagę.

Teren inwestycyjny i plan zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest dobór odpowiedniej działki pod inwestycję. To właśnie od poszukiwania terenu i sprawdzenia, czy działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego powinno rozpocząć się proces inwestycyjny. Lokalizacja ma ogromny wpływ na koszty i stopień skomplikowania budowy obiektu, wyznaczając procentową wartość działki, która może być zabudowana. Wybieraj foremny teren o możliwie jak najbardziej prostokątnym kształcie - dzięki temu najlepiej zagospodarujesz działkę.

W przypadku  inwestycji w działkę objętą planem zagospodarowania przestrzennego istotne, by poprosić o wgląd do opracowania warunków zabudowy zatwierdzonych dla danego obszaru.

Planowanie długoterminowe

Planowanie długoterminowe jest szczególnie istotne dla zasadności i funkcjonalności budowy obiektu. Polega ono na wnikliwej analizie inwestycyjnej obejmującej rozwój firmy na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat. Zastanów się nad tym, jak rozwiniesz swój biznes, czy będziesz chciał poszerzyć ofertę oraz jak zwiększysz obroty. Rozbudowa działalności na innym obszarze - np. w innym mieście - generuje ogromne koszty związane z zakupem działki i budową kolejnego obiektu.

Technologia budowy hali produkcyjnej

Wybór optymalnej technologii budowy hali produkcyjnej  powinien być poprzedzony analizą przeznaczenia hali, procesu produkcyjnego, który będzie w niej realizowany, a także analizą innowacyjnych planów inwestycyjnych. Sukces projektu i wykonawstwa w głównej mierze zależy od optymalizacji działań i zastosowania nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do projektowania obiektów.

Za dobór optymalnej technologii budowy odpowiedzialny jest generalny wykonawca, który pracę rozpoczyna od wnikliwej analizy potrzeb inwestora i opracowania projektu. Jeżeli szukasz profesjonalnego i doświadczonego generalnego wykonawcy - zapoznaj się z ofertą projektów hal produkcyjnych https://www.promus.com.pl/oferta/projektowanie-hal firmy Promus - lidera branży budowlanej.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE