Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. S. Staszica w Radomsku wraz z Fundacją Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych zapraszają do uczestnictwa w bezpłatnym projekcie „Nauka dla bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
W czwartek 25 kwietnia w ZSP nr 1 przy ul. Brzeźnickiej odbędą się warsztaty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wykorzystane będą nowoczesne symulatory bezpiecznej jazdy. Uczestnicy będą mogli wykształcić i rozwinąć w sobie poprawne nawyki i postawy w ruchu drogowym.
Warsztaty prowadzone będą przez ekspertów bezpieczeństwa w ruchu drogowym z wieloletnim doświadczeniem szkoleniowym, m.in. przez Krzysztofa Gosa.
- Pierwsza część warsztatów będzie przeznaczona dla uczniów szkoły. Druga część przeprowadzona będzie w formule międzypokoleniowej – dla uczniów czwartych, piątych i szóstych klas szkoły podstawowej oraz dla ich rodziców oraz dziadków. Zapraszamy chętne osoby na godz. 15 do sali gimnastycznej ZSP nr 1 przy ul. Brzeźnickiej 20 - zachęca do udziału Paweł Dudek, wicedyrektor szkoły.
Program sesji treningowo-warsztatowej:
- Przeprowadzenie wśród uczestników sesji treningowej z wykorzystaniem profesjonalnych symulatorów (motoroweru i samochodu osobowego) bazujących na scenariuszach z autentycznych zdarzeń drogowych.
- Przeprowadzenie analizy w czasie rzeczywistym dotyczącej zachowania się kierujących w warunkach różnych sytuacji drogowych: odpowiedni dystans od innych pojazdów w ruchu, pierwszeństwo pieszych na przejściu dla pieszych, czas reakcji i długość drogi zatrzymania w różnych warunkach pogodowych oraz przy różnej prędkości dla motoroweru i samochodu osobowego.
- Przeprowadzenie warsztatu z wykorzystaniem ogólnodostępnych nowoczesnych narzędzi do sprawdzenia percepcji w drodze samooceny: wzroku, słuchu oraz refleksu.
- Przeprowadzenie warsztatów z wykorzystaniem alkogogli imitujących wpływ alkoholu i substancji podobnie działających na zdolności psychomotoryczne kierowcy przy stężeniu w zakresie od 0,5 promila do 3,5 promila alkoholu we krwi.
- Dyskusja na temat skutków przyzwolenia społecznego na zachowania kierowców, takie jak rozmowa przez telefon w czasie jazdy samochodem, nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego.