Bełchatów: zimowa pomoc dla potrzebujących

Bełchatów: zimowa pomoc dla potrzebujących Fot. UM Bełchatów

Meteorolodzy zapowiadają ochłodzenie i minusowe temperatury nocą. Dlatego zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, ale też i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb, m.in. Straży Miejskiej. Informacje o zagrożonych wychłodzeniem czy potrzebujących pomocy można zgłaszać na całodobowy numer alarmowy 986. Pamiętajmy, nie wolno przejść obojętnie obok takich osób.

Sezon jesienny i zimowy, to czas wzmożonych patroli strażników miejskich ogródków działkowych, pustostanów oraz innych miejsc, w których przebywać mogą osoby bezdomne. Niskie temperatury, zbyt długie przebywanie na świeżym powietrzu mogą bowiem doprowadzić do ich wychłodzenia i konsekwencji do śmierci.

 Dlatego każdego dnia strażnicy miejscy sprawdzają zarówno te lokalizacje, w których w latach ubiegłych przebywali bezdomni, jak i nowe.

- To nasi podopieczni i nasza codzienna troska. Sprawdzamy, czy nie potrzebują pomocy, udzielamy informacji o możliwościach wsparcia socjalnego, a jeśli zachodzi potrzeba udzielamy pomocy medycznej albo wzywamy pogotowie. Z uwagi na zagrażające życiu niskie temperatury, odprowadzamy bezdomnych do schroniska lub ogrzewalni. Musimy jednak pamiętać, że są to osoby dorosłe i jeśli nie mamy podejrzenia, że ich zdrowie lub życie są zagrożone, nie mamy możliwości przymuszenia ich do skorzystania chociażby z noclegowni – tłumaczy komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, Piotr Barasiński.

Działania strażników przynoszą wymierne efekty – od trzech lat udało się uniknąć najgorszego, czyli śmierci z powodu wychłodzenia. 

- U osób bezdomnych ryzyko hipotermii drastycznie wzrasta. Często mają one problemy zdrowotne, a jeśli dojdzie do tego spożycie alkoholu, wówczas odczucie zimna jest mocno zaburzone. Dlatego tak mocno apelujemy do mieszkańców, by nie byli obojętni na ich los i zgłaszali do nas informacje o osobach zagrożonych wychłodzeniem. Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie. Osoby bezdomne będą kierowane tam, gdzie udzielona im będzie fachowa pomoc. Zdarza się, że dzięki naszej interwencji i współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz policją, sytuacja osób bezdomnych zmienia się diametralnie i wracają na łono rodziny - dodaje komendant.

Dzwonić można przez całą dobę na numer Straży Miejskiej 986 lub na ogólnopolski numer alarmowy 112.

Pomoc dla bezdomnych

W sezonie zimowym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej obejmuje swoją pomocą kilkadziesiąt osób pozostających bez dachu nad głową. Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, po którym ustalają plan pomocy i mobilizują do podjęcia działań, które mogą wpłynąć na zmianę ich sytuacji, np. poprzez aktywniejsze poszukiwanie pracy czy podjęcie leczenia odwykowego.

W okresie zimowym od poniedziałku do piątku osoby bezdomne mogą liczyć na darmowy, ciepły posiłek w miejskiej jadłodajni na Binkowie. Ponadto MOPS wydaje decyzje potwierdzające ich prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a w razie potrzeby także odzież i środki czystości. Od drugiej połowy grudnia osoby bezdomne, ale też każdy potrzebujący mogą korzystać z lodówki społecznej. Znajduje się ona przy wejściu do siedziby Straży Miejskiej przy ul. Kościuszki 15.

Dodatkowo w miejskim schronisku przez całą dobę przebywać może 35 osób potrzebujących takiej formy pomocy. W Bełchatowie zorganizowane zostało także miejsce tymczasowego pobytu. Mowa o dwóch ogrzewanych i na bieżąco dezynfekowanych kontenerach przy ul. Rodziewicza. Osoby bezdomne mają też dostęp do maseczek ochronnych. 

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów straż miejska bełchatów pomoc osoby bezdomne zima bezdomni osoby potrzebujące wsparcie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE