Bełchatów: W schronisku dla zwierząt uruchomiono pracownię RTG

Bełchatów: W schronisku dla zwierząt uruchomiono pracownię RTG Fot. UM Bełchatów

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bełchatowie ma nowy profesjonalny sprzęt w swojej lecznicy. Właśnie otwarta została, dla potrzeb własnych placówki pracownia RTG. To duże ułatwienie w diagnostyce zwierząt, które trafiają tu często w złym stanie.

Zaplecze weterynaryjne w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt od kilku lat jest wyposażane w kolejne urządzenia diagnostyczne, które wykorzystywane są w leczeniu podopiecznych schroniska. Obecnie zatrudnieni tam lekarze mogą np. przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, wykonywać badania ultrasonograficzne, zbadać morfologię czy biochemię krwi. Teraz do dyspozycji jest również w pełni wyposażona pracownia rentgenowska dla zwierząt.

- Zależy nam na tym, żeby jak najlepszą opieką otoczyć wszystkie zwierzęta, które do nas trafiają. Często są to psy czy koty z wypadków komunikacyjnych. Sprzęt diagnostyczny, którym dysponujemy na miejscu pozwala postawić szybką diagnozę, a tym samym niemal natychmiast wdrożyć właściwe leczenie – mówi Mariusz Półbrat, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie.

W pełni wyposażona pracownia rentgenowska to, jak podkreśla kierownik schroniska, kolejne spełnione marzenie i krok milowy dla schroniska.

- Dotychczas zwierzęta, które np. trafiały do nas po wypadkach musiały być transportowane do innej przychodni weterynaryjnej, gdzie wykonywano zdjęcia RTG. To dla takiego zwierzęcia dodatkowy stres. Dzięki własnej pracowni, na miejscu możemy znacznie skrócić potrzebny czas na udzielenie pomocy, a ten często jest na wagę życia – mówi kierownik schroniska.

Pracowania RTG wyposażona została z środków wygospodarowanych przez schronisko i spółkę PGM. Technologia cyfrowo – pośrednia pozwala na szybką diagnostykę. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala na wykrycie złamań, zmian zwyrodnieniowych, dysplazję kończyn, obecność ciał obcych w jamie brzusznej, ale nie tylko. Wykorzystywane jest również, przy np. określaniu chorób płuc, serca czy ognisk nowotworowych u zwierząt. Co najważniejsze dostępna jest zawsze wtedy, gdy jest potrzebna.

Obecnie w schronisku przebywa blisko 200 psów i 40 kotów.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów schronisko dla zwierząt bełchatów pracownia rtg
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE