Bełchatów: ponad sto osób przebadano w drive-thru

Bełchatów: ponad sto osób przebadano w drive-thru Fot. UM Bełchatów

Mobilny punkt pobrań do badań w kierunku koronawirusa po raz kolejny stanął w Bełchatowie. Tym razem Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Bełchatowie do badania wyznaczyła ok. 120 osób. Akcja, podobnie jak poprzednie, przeprowadzona została na parkingu przy ul. Staszica, w okolicach boisk treningowych. Przy jej organizacji magistrat współpracował z sanepidem oraz wojewodą łódzkim.

Mobilny punkt pobrań, inaczej drive-thru, to miejsce, gdzie można wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wytypowani przez bełchatowski sanepid mieszkańcy do strefy badań podjeżdżają własnym samochodem, a próbki oddają, nie wysiadając z niego. Po sprawdzeniu tożsamości, laborant (specjalnie do tego przygotowany i przeszkolony żołnierz WOT) za pomocą specjalnego patyczka pobiera wymaz z gardła. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Informację o wyniku testu osobom badanym w ciągu kilku dni przekazuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bełchatowie.

Badania, tak jak wcześniejsze, zorganizowane zostały we współpracy miasta z sanepidem i wojewodą łódzkim.

- Zanim rozpoczną się badania, teren na którym stoi mobilne laboratorium, musimy właściwie przygotować. Wszystko musi przebiegać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W zabezpieczeniu strefy pomagają nam strażnicy miejscy, dzięki czemu badania przebiegają szybko i sprawnie - mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w bełchatowskim magistracie, który od początku nadzoruje te działania.

W sumie podczas wszystkich dotychczasowych czterech akcji pobierania badań pod kątem zakażenia koronawirusem w Bełchatowie przebadanych zostało ponad 300 osób. Punkt drive-thru to tylko jedno z wielu działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19, jakie miasto prowadzi od początku epidemii. Sytuacja w Bełchatowie jest monitorowana na bieżąco, magistrat jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za walkę z wirusem.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów badania drive-thru koronawirus wymazy badania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE