Bełchatów: Park 1000-lecia w nowej odsłonie

Bełchatów: Park 1000-lecia w nowej odsłonie Fot. UM Bełchatów

Pielęgnacja drzewostanu, setki nowych nasadzeń, ponad tysiąc metrów kwadratowych nowych alejek, a do tego oświetlenie i ławki. To tylko część prac, jakie wykonane zostały w Parku 1000-lecia. Na inwestycję, która kosztowała nieco ponad 400 tys. zł, miasto pozyskało dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa.

Miejska część parku 1000-lecia to około 4 ha zalesionej powierzchni. Właśnie zakończyła się jej renowacja. Pierwszy etap prac, które rozpoczęły się w listopadzie, objął głównie pielęgnację istniejącego drzewostanu. W następnej kolejności wykonawca, PPHU CIS s. c. z Łasku, zajął się wykonaniem nowych alejek. Powstały one w śladzie wydeptanych wcześniej ścieżek, a dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, udało się zachować leśny charakter tego miejsca. W sumie w parku mamy obecnie blisko 1,2 tys. mkw. alejek żwirowo-glinkowych z obrzeżami betonowymi.

Dodatkowo w parku pojawiły się elementy małej architektury, a konkretnie 25 nowych ławek i 15 koszy na śmieci. To jednak nie wszystko. W ramach prac wybudowano także nowe oświetlenie – przy ciągach pieszych ustawiono 25 energooszczędnych lamp.

Najważniejsze prace dotyczyły jednak samej zieleni. Początkową pielęgnacją objętych zostało blisko 2 tys. drzew. W miejskiej części parku prowadzono również intensywne nasadzenia. W sumie przybyło 30 drzew liściastych, a konkretnie lip, która nawiązują do nazwy ulicy, przy której znajduje się park. Ponadto posadzono 300 krzewów liściastych, 200 krzewów żywopłotowych grabowych a także 45 drzew i krzewów iglastych. Prace objęły także zasianie blisko 3 tys. mkw. nowych trawników. W ramach projektu na drzewach zostały zamontowane także budki lęgowe dla ptaków.

Wszystkie prace, jakie zostały przeprowadzone w miejskiej części parku przy ul. Lipowej, kosztowały nieco ponad 400 tys. zł. Na realizację tego zadania miasto pozyskało dofinansowanie z bełchatowskiego Starostwa Powiatowego. Mowa o kwocie do 300 tys. zł.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów park 1000-lecia rewitalizacja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE