Bełchatów: oddaj krew podczas tegorocznego Motoserca

Bełchatów: oddaj krew podczas tegorocznego Motoserca Fot. mat. organizatora

Będzie okazja, aby oddać krew. Już w najbliższą niedzielę, 25 kwietnia, w Bełchatowie odbędzie się bowiem Motoserce. To już trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez motocyklistów zrzeszonych przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Oficjalnym partnerem tegorocznej akcji jest m.in. Miasto Bełchatów.

Motoserce gości w Bełchatowie od kilku już lat i od samego początku cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Podczas każdego z finałów krew oddaje kilkudziesięciu bełchatowian. Organizatorzy, bełchatowski Chapter Mid-West, liczą, że podobnie będzie i w tym roku.

- Łączy nas nie tylko wspólna pasja i miłość do motocykli, ale także chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dlatego tak mocno angażujemy się w każdy finał Motoserca i tak bardzo cieszy nas odzew bełchatowian. W ubiegłym roku 50 mieszkańców naszego miasta oddało w sumie 20 litrów krwi. Jak będzie tym razem? Wierzymy, że bełchatowianie nie zawiodą, bo przecież oddając krew ratujemy życie – mówi Adam Ciupa, prezydent Chapter Mid-West i dodaje, że zapotrzebowanie na krew i jej składniki jest bardzo duże, zwłaszcza dziś - w dobie pandemii.

O tym, że w bankach krwi brakuje tego cennego „leku”, informują m.in. Polski Czerwony Krzyż czy Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. „Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków” - czytamy na rządowej stronie Narodowego Centrum Krwi.

Krwiobus przy budynku Gigantów Mocy stanie już w najbliższą niedzielę, 25 kwietnia.

Przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych obowiązujących w związku z pandemią, chętni będą mogli oddać krew między godz. 11:00 a 15:00.

Organizatorzy przypominają także o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli zasłanianiu ust i nosa maseczką oraz zachowaniu co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób.

Partnerami tegorocznej odsłony Motoserca są m.in. Miasto Bełchatów, Polski Czerwony Krzyż oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. 

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów zbiórka krwi motoserce
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE