Bełchatów: mieszkańcy wykonują prace społecznie użyteczne

Bełchatów: mieszkańcy wykonują prace społecznie użyteczne Fot. UM Bełchatów

Ruszyła kolejna edycja prac społecznie użytecznych. Przez najbliższe pół roku kilku bełchatowian wykonywać będzie drobne prace gospodarcze i porządkowe. Do ich obowiązków należeć będzie także roznoszenie korespondencji.

Prace społecznie użyteczne to pogram skierowany do bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy z różnych powodów nie mogą znaleźć zatrudnienia. W ramach porozumienia, jakie prezydent Mariola Czechowska zawarła z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz powiatowym Urzędem Pracy, dziewięciu mieszkańców Bełchatowa podjęło pracę zarobkową. 

– Program realizujemy już od kilku lat i możemy powiedzieć, że jest to skuteczne narzędzie do aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. Dzięki temu mają one szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony i wrócić na rynek pracy. To także dobre rozwiązanie dla pracodawców, którzy przed podpisaniem umowy o pracę chcieliby wcześniej sprawdzić kandydata – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

W sumie od 1 kwietnia do 30 września przez 10 godzin tygodniowo (maksymalnie 40 godzin w miesiącu) uczestnicy programu przepracują ponad 2 tys. godzin. W ośmiu szkołach podstawowych oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wykonywać będą oni prace gospodarcze, porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także roznosić korespondencję na terenie miasta. To, do której placówki trafi osoba zainteresowana, uzależnione jest m.in. od jej wieku, zdolności do wykonywania konkretnych zadań, a także posiadanych kwalifikacji. Co ważne, wynagrodzenie za wykonane zadania nie jest opodatkowane i wynosi 8 zł 70 gr za godzinę. 

Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych. Zgodnie z nią do programu MOPS kieruje osoby bezrobotne (zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy), które nie mają prawa do zasiłku, ale pobierają świadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ważne jest również to, że uczestnik programu musi mieć przyznany przez PUP tzw. II profil pomocy.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów bezrobotni prace społecznie użyteczne
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE